Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 17:47

Barbórkowe uroczystości

Podziel się
Dodaj komentarz

Barbórka-obchody

Górnicy świętują Barbórkę - Dzień Górnika. Zgodnie z tradycją mieszkańców katowickich osiedli Janów i Nikiszowiec, obudziła dziś górnicza orkiestra dęta. Dźwięki muzyki rozbrzmiewały od godziny szóstej rano. Tym koncertem muzycy z kopalni zasygnalizowali obchody święta górniczego stanu.
Jak mówi Andrzej Pisarzowski, dyrygent orkiestry dętej z
katowickiej kopali Wieczorek - taka pobudka to już tradycja, gdyż w wielu kopalniach orkiestry zostały rozwiązane. Orkiestra zwyczajowo prowadziła mieszkańców do kościoła. Potem po mszy było już święto górnicze.
W uroczystościach w Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński" w Suszcu uczesniczył premier Donald Tusk wraz z wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską.
Podczas Centralnej Akademii Barbórkowej w Kopalni "Krupiński", premier zapowiedział, że nie będzie odwrotu od polskiego węgla. Energetyczna niezależność jest konieczna, by państwo było bezpieczne - dodał.
Elżbieta Bieńkowska potwierdziła stanowisko premiera Tuska. Przyznała, że przed polskim górnictwem kilka niełatwych lat. Wicepremier Bieńkowska zapewniła, że rząd mysli o polskim górnictwie.
Premier zjadł obiad razem z górnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu.
Prawie tysiąc osób modliło się południem w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie. W Zagłębiu Miedziowym jest już tradycją, że 4 grudnia główne uroczystości kościelne odbywają się właśnie w tej parafii. Dolny Śląsk na górniczej mapie Polski to już nie tylko miedź, srebro, węgiel i granit, ale też morska sól. Należąca do KGHM-u kopalnia Polkowice-Sieroszowice w tym roku stała się największym w tej części Europy producentem soli. Jej wydobyciem codziennie zajmuje się około stu górników.
Świętowali też górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego w Bogdance. Przed południem uroczystości Barbórkowe odbyły się w Cechowni w budynku głównym kopalni. Podczas uroczystości, wyróżniający się pracownicy kopalni otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe a także górnicze kordziki.
Barbórkę obchodzili również nadmorscy górnicy. Jest ich trzech i nie schodzą pod ziemię, ale pracują przy wydobyciu borowiny w uzdrowisku w Kołobrzegu. Produkt gotowy kopalni to borowina zapakowana w błękitne plastikowe worki, którą do okładów i kąpieli stosują zakłady lecznictwa uzdrowiskowego w Kołobrzegu i innych uzdrowiskach w Polsce. Latem dzienne wydobycie mokrego torfu leczniczego wynosi około 30 metrów sześciennych. Roczne wydobycie kołobrzeskiej kopalni to średnio 2 tysiące metrów sześciennych borowiny.
Święto górników obchodzone jest od IX wieku, 4 grudnia w dniu Świętej Barbary, patronki wszystkich osób pracujących pod ziemią. Ma ona także w opiece saperów, marynarzy i inne osoby wykonujące niebezpieczne zawody.

iar zbiorcza/moc/tk

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz