Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BBC - Polska - CIA - więźniowie

0
Podziel się

Chalid Szejk Mohammed, uważany za organizatora zamachu terrorystycznego na World Trade Center był przetrzymywany i torturowany w Polsce - wynika z dokumentu, wyemitowanego o świcie w BBC. Według niego, 7 marca 2003 roku na lotnisku w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim wylądował odrzutowiec Gulfstream należący do CIA. Miał przewieźć do naszego kraju terrorystę. BBC dotarła do dowodów na to, że samoloty CIA kilkukrotnie lądował w Szymanach między grudniem 2002 a wrześniem 2003 roku. Rozmówczyni BBC Mariola Przewłocka, była dyrektor lotniska w Szczytnie/Szymanach stwierdziła, że na samoloty zawsze czekały samochody z tablicami rejestracyjnymi, wskazującymi na Stare Kiejkuty, gdzie znajduje się Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. Po tym, gdy CIA przestała korzystać ze Starych Kiejkutów, jej samoloty zaczęły lądować na Litwie.

bEgfhQJN

Według Brytyjczyków, Szejk Mohammed był przetrzymywany w północno-wschodniej Polsce przez kilka miesięcy. Po aresztowaniu w pakistańskim Rawalpindi w marcu 2003 roku, terrorysta miał zostać przewieziony z Kabulu do Polski. Samolot z Szejkiem Mohammedem miał wylądować w Szymanach 7 marca 2003 roku. Podczas pobytu w tajnym więzieniu, numer 3 w strukturze Al-Kaidy miał być przesłuchiwany i torturowany. Według BBC, wielokrotnie stosowano wobec niego podtapianie w celu wymuszenia zeznań.
Dziennikarze opierają się na informacjach obrońców praw człowieka, raporcie ONZ z lutego 2010 roku oraz zeznań samego Chalida Szejka Mohammeda. W rozmowie z pracownikami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Mohammed mówił, że był przetrzymywany w kraju, gdzie widział śnieg. Twierdzi też, że był tam torturowany. Dick Marthy, autor raportu Rady Europy w sprawie tajnych więzień jest przekonany, że Chalid Szejk Mohammed był więziony w Polsce. Szwajcarski polityk dodaje, że więzienie CIA istniało nie tylko w Starych Kiejkutach, ale również na Litwie.
BBC przypomina, że polska prokuratura prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

bEgfhQKq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)