Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BBN zacieśnia współpracę z ukraińskim odpowiednikiem

0
Podziel się

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zacieśnia współpracę z ukraińskim odpowiednikiem - Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Szef BBN Aleksander Szczygło podpisał deklarację o współpracy z sekretarz ukraińskiej rady - Raisą Bohatyriową.  

bEhtmvWZ

Jednym z efektów dzisiejszych rozmów jest zapowiedź zaproszenia do współpracy Białorusi. Minister podkreślił, że w najbliższym czasie Białoruś zostanie zaproszona do trójstronnej współpracy i będzie to jeden z elementów "otwierania się" na ten kraj.

Szef BBN-u zaznaczył jednocześnie, że na razie będzie to niezobowiązujące partnerstwo, bez deklaracji i międzynarodowych umów. "Będziemy się bacznie przyglądać temu, co dzieje się na Białorusi, co się dzieje w odniesieniu do polskiej mniejszości, co się dzieje z przestrzeganiem praw człowieka" - podkreślił minister Szczygło.

Z kolei Raisa Bohatyriowa zwróciła uwagę, że dwuletnia współpraca Ukrainy z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, bardzo pomogła jej krajowi. Szefowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zaznaczyła, że dzięki spotkaniom i rozmowom z ekspertami z BBN-u Ukraina mogła wdrożyć wiele pozytywnych rozwiązań.

bEhtmvXb

Raisa Bohatyriowa powiedziała, że nieoceniona jest pomoc kolegów z Polski we wdrażaniu narodowego planu zbliżającego Ukrainę do NATO. Zdaniem sekretarz RBNiO, wcielanie w życie tego planu pozwoliło zbliżyć się Ukrainie do standardów państw członkowskich sojuszu i Unii Europejskiej.

Wcześniej ukraińska polityk spotkała się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. W planach są także rozmowy z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim i z ministrem obrony Bogdanem Klichem.

Tematami wiodącymi spotkań są między innymi: program partnerstwa wschodniego Unii Europejskiej, perspektywy wejścia Ukrainy do NATO, a także sytuacja bezpieczeństwa po szczycie sojuszu w Strasburgu i Khel. Bohatyriowa poruszy także kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

bEhtmvXC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)