Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie pomnik baletu polskiego

0
Podziel się:

Pierwszy taki projekt w historii polskiego baletu. W Warszawie powstaje pomnik upamiętniający polskich artystów sztuki tańca. Rzeźba stanie obok Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Jutro (4.03) ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wszystkich prac.
Swoje projekty zgłosiło 56 artystów - mówi IAR pomysłodawczyni konkursu, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego i prezes Fundacji Sztuki Tańca, Bożena Kociołkowska. Jak zaznacza, poziom był bardzo wysoki. "Nie ukrywam - mówi - że mieliśmy duże trudności w poszukiwaniu tej jednej najpiękniejszej rzeźby, która oddałaby hołd tym wielu wspaniałym artystom, którzy od wielu pokoleń obdarowują nas swoim talentem". Mottem konkursu jest myśl: "Taniec żyje jak wiatr w czasie teraźniejszym. Jak wielka to sztuka uchwycić ją, a nie pozwolić, by znieruchomiała".
Jury pod przewodnictwem prof. Adama Myjaka nagrodziło kilka prac, a na ostateczny wybór projektu może mieć wpływ publiczność Teatru Wielkiego. "Jury tak wybrało, aby dopuścić do głosu widownię" - podkreśla Bożena Kociołkowska. "Chcielibyśmy bardzo - dodaje - żeby publiczność, która przychodzi do tego teatru, która jest miłośnikiem tej dziedziny sztuki, też miała na to jakiś wpływ i mogła podzielić się z nami wrażeniami".
Zanim wskazane przez jury rzeźby zostaną wystawione w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, od wtorku (5.03) do 10 marca wszystkie zgłoszone na konkurs prace można będzie obejrzeć w Domu Artysty Plastyka przy ulicy Mazowieckiej. W Teatrze Wielkim, od 15 marca przez miesiąc, będzie prezentowanych dziesięć wybranych przez jury projektów. Widzowie będą mogli je oglądać na godzinę przed przedstawieniami i w przerwach teatralnych.
Lokalizacja pomnika obok Teatru Wielkiego-Opery Narodowej przy ulicy Moliera, vis a vis Szkoły Baletowej, z której wyszło wiele pokoleń znakomitych tancerzy, nie jest przypadkowa. "To takie miejsce symboliczne, łączące świat młodości ze światem dojrzałości" - zauważa Bożena Kociołkowska. Wybitna tancerka, która od lat jako choreograf i pedagog propaguje sztukę tańca w kraju i zagranicą, traktuje inicjatywę postawienia pomnika także jako swój dług wdzięczności. "Tak sobie pomyślałam jako była artystka tej sceny - teatr pomógł mi się rozwinąć artystycznie - że przyszedł czas, żeby temu teatrowi się zrewanżować projektem upamiętniającym tę dziedzinę sztuki tańca" - mówi Bożena Kociołkowska.
Jak przypomina, historia polskiego baletu sięga 1785 roku, gdy król Stanisław August założył pierwszy polski zespół baletowy - zespół Tancerzy Jego Królewskiej Mości.
Odsłonięcie rzeźby upamiętniającej pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów, jest planowane w Międzynarodowym Dniu Tańca, 29 kwietnia 2014 roku. Zależy to jednak od hojności darczyńców - podkreśla Bożena Kociołkowska.
Inicjatywę wzniesienia pomnika można wspierać wpłatami na konto Fundacji Sztuki Tańca: 26 1240 1037 1111 0010 2191 3063 z dopiskiem - rzeźba w hołdzie polskim artystom baletu.
Projektowi patronują m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz UNESCO.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)