Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI w Ziemi Świętej. Śladami JP II

0
Podziel się:

Papież kontynuuje najtrudniejszą ze swoich dotychczasowych podróży.

Benedykt XVI w Ziemi Świętej. Śladami JP II
(PAP/EPA)

Papież Benedykt XVI przyjechał na górę Nebo. Według Starego Testamentu, to właśnie z tego miejsca Mojżesz po raz pierwszy zobaczył Ziemię Obiecaną.

Benedykta XVI przywitał przełożony zakonu Franciszkanów w Ziemi Świętej.

ZOBACZ TAKŻE:

Na górze Nebo papież przypomniał o nierozerwalnej więzi łączącej Kościół i naród żydowski.

W tym niezwykle symbolicznym miejscu Ziemi Świętej papież powiedział: _ starożytna tradycja pielgrzymowania do miejsc świętych przypomina nam o nierozerwalnej więzi łączącej Kościół i naród żydowski _.

W przemówieniu wyraził pragnienie: _ niech nasze dzisiejsze spotkanie rozbudzi w nas odnowioną miłość do kanonu Pisma Świętego i pragnienie przezwyciężania wszystkich przeszkód stojących na drodze do pojednania chrześcijan i żydów we wspólnym szacunku i współpracy w służbie tego pokoju, do którego wzywa nas Słowo Boże _.

_ - Właściwe jest to, że moja pielgrzymka zaczyna się na tej górze, gdzie Mojżesz kontemplował z oddali Ziemię Obiecaną _ - zauważył papież. Apelował, aby w tym miejscu _ z wiarą i nadzieją spojrzeć w przyszłość _.

Mówiąc o tradycji pielgrzymowania do Ziemi Świętej Benedykt XVI podkreślił: _ Tutaj, idąc po śladach niezliczonych pielgrzymów z minionych wieków, stajemy w obliczu wyzwania, by coraz pełniej docenić dar naszej wiary i wzrastać w tej komunii, która przekracza wszelkie granice języka, rasy i kultury _.

| NAJTRUDNIEJSZA PODRÓŻ BENEDYKTA XVI |
| --- |
| Podróż do Ziemi Świętej to najdłuższa i najtrudniejsza z dotychczasowych pielgrzymek Benedykta XVI. Papież spotyka się zarówno z katolikami jak i muzułmanami, a dalsza część jego podróży to wizyta w Izraelu. Papież pielgrzymuje do najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa tą samą drogą, którą 9 lat temu przemierzał Jan Paweł II. |

_ Religia jest wypaczana, gdy służy przemocy _

Podczas ceremonii w mieście Madaba w Jordanii, w tamtejszej dzielnicy chrześcijańskiej Benedykt XVI wyraził przekonanie, że religia jest _ wypaczana _, kiedy musi służyć przemocy i uprzedzeniom.

Papież poświęcił kamień węgielny pod budowę uniwersytetu, wznoszonego przez Patriarchat Łaciński.

W przemówieniu położył nacisk na potrzebę krzewienia zrozumienia, tolerancji, pokoju i moralnej uczciwości.

Mówiąc o znaczeniu jak najszerszej edukacji Benedykt XVI podkreślił, że religia, _ tak, jak nauka i technologia, filozofia i wszystkie wyrazy poszukiwania prawdy, może zostać zniszczona _.

_ - Religia jest wypaczana, gdy zmuszona jest do tego, by służyć ignorancji lub uprzedzeniom pogardzie, przemocy i nadużyciom _ - powiedział.

_ Zauważył, że __ w takim przypadku widzimy nie tylko wypaczenie religii, ale także rozkład ludzkiej wolności, ciasnotę i ślepotę umysłu _.

Dodał jednak, że _ taki rezultat nie jest nieuchronny _. _ Kiedy krzewimy edukację, głosimy naszą ufność w dar wolności _ - stwierdził.

_ - Ludzkie serce może stwardnieć przez ograniczenia otoczenia, interesy i pasje _ - zwrócił uwagę papież. Przypomniał, że powołaniem każdego człowieka jest _ mądrość i uczciwość _, a także _ podstawowy, fundamentalny wybór dobra, a nie zła, prawdy, a nie nieuczciwości _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)