Notowania

Berlin
22.07.2009 19:58

Berlin: wystawa z okazji 90. rocznicy powstania Bauhausu

Największą jak dotąd wystawę poświęconą historii Bauhausu można od dziś oglądać w Berlinie. Ekspozycję otwarto z okazji 90. rocznicy powstania jednej z najbardziej znanych uczelni artystycznych w historii architektury.           

Podziel się
Dodaj komentarz

Jej profesorowie i studenci projektowali budynki i obiekty przestrzenne, na przykład przystanki tramwajowe, ale również meble, lampy czy zastawę kuchenną. Wszystko zgodnie z założeniem Bauhausu, którym było dążenie do połączenia sztuki i techniki. Na wystawie można zobaczyć oryginały, reprodukcje i modele obiektów - w sumie ponad tysiąc eksponatów.

Jak podkreśla kuratorka wystawy Ulrike Bestgen, to pierwsza ekspozycja przygotowana wspólnie przez wiodące instytuty zajmujące się historią Bauhausu z Weimaru, Dessau i Berlina. To w tych miastach uczelnia działała w latach od 1919 do 1934 roku, kiedy została ostatecznie zamknięta przez hitlerowskie władze. Wielu twórców związanych z Bauhausem opuściło wówczas Niemcy. "Wpływy Bauhausu na architekturę czy design rozpowszechniły się po całym świecie i pozostały żywe do dziś" - mówi Bestgen.

Projekty, stawiające na pierwszym miejscu funkcjonalność obiektów i przedmiotów, zrewolucjonizowały XX-wieczną architekturę przestrzeni i wnętrz. Prace Bauhausu uważane są za początek wzornictwa przemysłowego.

Tagi: Berlin, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz