Notowania

werdykt
20.02.2010 10:21

Berlinale - dziś werdykt

W Berlinie dobiega końca Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Laureatów głównych nagród festiwalu - Złotego i Srebrnych Niedźwiedzi - poznamy na wieczornej (pocz. 19:00) gali Berlinale.

Podziel się
Dodaj komentarz

W konkursie 60-tej edycji festiwalu brało udział 20 filmów z całego świata. Zdecydowanych faworytów tym razem nie ma.

W gronie kandydatów do nagród wymieniany jest między innymi najnowszy film Romana Polańskiego. "Autor widmo" chwalony był za sprawną realizację, świetną grę aktorów i inteligentnie wkomponowany podtekst polityczny. Niektórzy krytycy zarzucali jednak thrillerowi Polańskiego brak napięcia.

Wśród faworytów są też naznaczone polityką antywojenny japoński epos "Gąsienica" i nawiązujący do sytuacji w Iranie "Czas gniewu". Jury pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Wernera Herzoga może jednak również nagrodzić wyciszone, intymne obrazy, jak turecki film "Miód" czy duński "Rodzina". Także one zostały wysoko ocenione przez krytyków.

Z reguły jednak werdykt jury w Berlinie odbiega od typów krytyków filmowych. Berlinale uchodzi za festiwal, na którym prawdziwą sensacją byłoby zwycięstwo któregoś z faworytów. Dwa Złote Niedźwiedzie przyznano już wcześniej. Za całokształt twórczości otrzymali je aktorka Hanna Schygulla i reżyser Wolfgang Kohlhaase, którzy wywarli ogromny wpływ na kształt współczesnego niemieckiego kina.

Tagi: werdykt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz