Notowania

wiadomości
28.03.2011 19:19

Białoruś-Poczobut oskarżony

Andrzej Poczobut, korespondent Gazety Wyborczej na Białorusi, jest podejrzanym w sprawie o znieważenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Andrzej Poczobut został wezwany do prokuratury w Grodnie, gdzie zakomunikowano mu, że jest podejrzanym w związku z jego publikacjami prasowymi. Dziennikarz poinformował Polskie Radio, że postępowanie sprawdzające prowadziło grodzieńskie KGB, po czym materiały zostały przekazane do prokuratury.
"Powodem wszczęcia postępowania karnego jest 8 moich artykułów w Gazecie Wyborczej, jeden artykuł na opozycyjnej stronie internetowej Białoruski Partyzan i jeden artykuł w moim blogu" - powiedział dziennikarz. Poczobut mówi, że prokuratura wskazuje tylko tytuły publikacji i nie informuje, czego konkretnie dotyczy postępowanie. Według dziennikarza, jego artykuły zwierają krytykę prezydenta Łukaszenki, czasami ironiczny stosunek do jego osoby, ale żadnych oszczerstw tam nie ma: "To, że zjawiła się ta sprawa karna jest wyłącznie potrzebą polityczną, która jest dyktowana przez białoruskie władze".
Poczobut zwrócił uwagę, że dotychczas na Białorusi 6 osób było sądzonych z powodu znieważenia czy oszczerstw pod adresem prezydenta. W sprawach tych zapadały wyroki więzienia.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz