Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś-polskie cmentarze

0
Podziel się:

Przed Dniem Wszystkich Świętych polscy dyplomaci oraz członkowie Związku Polaków na Białorusi odwiedzają polskie miejsca pamięci za wschodnią granicą. W tym roku na Białorusi odwiedzą ponad tysiąc polskich grobów.

Znicze zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Grodnie, gdzie znajduje się Krzyż Katyński oraz groby żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku i obrońców miasta z 1939 roku. Kwiaty leżą też już w Szczuczynie na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej oraz w Porozowie na grobach uczestników Powstania Styczniowego. Odwiedzany jest Cmentarz Katolicki w Brześciu znajdujący się przy ulicy puszkińskiej.
Objazd miejsc pamięci rozpoczęli dziś również polscy dyplomaci z Mińska. Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Polski w Mińsku Marek Martinek powiedział Polskiemu Radiu, że wyznaczono 7 dużych tras, przy których znajdują się polskie cmentarze i groby - między innymi w miejscowościach Głębokie, Iwieniec, Nieśwież i Brasław. "W większości tych miejsc będzie oczekiwać miejscowa Polonia i polscy księża, którzy pracują na Białorusi i opiekują się cmentarzami oraz dbają, aby nie ulegały dewastacji". Konsul Martinek powiedział, ze w Mińsku polscy dyplomaci odwiedzą Cmentarz Kalwaryjski, najstarszą katolicką nekropolię oraz podstołeczne uroczysko Kuropaty, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich w tym zamordowani Polacy.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)