Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 10:50

Białoruś-przedterminowe wybory

Dziś rozpoczynają się przedterminowe wybory parlamentarne na Białorusi. Wybory zostały wyznaczone na 23 września ale zgodnie z ordynacją wyborczą w tym kraju, każdy kto chce, może oddać głos przedterminowo - nawet 5 dni wcześniej. Niezależni obserwatorzy i opozycja wskazują, że przedterminowe głosowanie to okazja do fałszerstw wyborczych. Te wybory, jak podkreśla Eugeniusz Wappa, szef nadającego z Polski na Białoruś Radia Racja, nie będą się różniły od poprzednich, przeprowadzonych podczas prezydentury Łukaszenki. Eugeniusz Wappa jest przekonany, że w białoruskim parlamencie znajdą się kandydaci z obozu władzy, sam zaś parlament będzie fasadowym organem reżimu. Jak, dodaje, od 1994 roku na Białorusi nie było sprawiedliwych wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz

O 110 miejsc w izbie niższej parlamentu ubiega się 294. kandydatów na deputowanych. W wyniku niedawnego wycofania się z wyborów dwóch czołowych partii opozycyjnych, ubyło ponad 60 kandydatów. Jednak część opozycyjnych kandydatów nie dołączyła się do bojkotu wyborów. Zdaniem Eugeniusza Wappy opozycja popełnia kardynalny błąd godząc się na udział w wyborach, które w żaden sposób nie spełniają standardów demokracji. Jak dodaje, pełen i powszechny bojkot od samego początku, okazałby się najlepszą formą oporu.
Podczas poprzednich wyborów na Białorusi, w trakcie przedterminowego głosowania, władze przymuszały obywateli do oddania głosu m.in. w zakładach pracy i szkołach. To, zdaniem obserwatorów jest polem do fałszerstw wyborczych ze strony władzy.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz