Notowania

wiadomości
22.04.2011 10:10

Bialoruś - były szef państwa - przesłuchanie

Miaczysłau Hryb, były przywódca Białorusi został wezwany na dziś do prokuratury na przesłuchanie w charakterze świadka. Prokuratura na razie nie informuje o powód wezwania na rozmowę tak ważnego polityka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Media internetowe piszą, że Hryb został wezwany na przesłuchanie w związku z aktem terrorystycznym w mińskim metrze. Polityk zwrócił uwagę, że w trakcie wybuchu w metrze nie był i nie zna osób podejrzanych o przeprowadzenie zamachu.
Miaczysłau Hryb w 1994 roku objął urząd przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi po tym jak z tej funkcji został odwołany Stanisław Szuszkiewicz. Za jego rządów została przyjęta pierwsza konstytucja Białorusi obowiązująca z pewnymi zmianami do chwili obecnej. Hryb pozostawał nominalnym przywódcą Białorusi do 1996 roku, gdy w kraju odbyły się pierwsze wybory prezydenckie i władze objął Aleksander Łukaszenka. Hryb początkowo był uważany za polityka konserwatywnego, zwolennika integracji z Rosją. Obecnie jest politykiem opozycyjnym o orientacji socjaldemokratycznej. Zalicza się do przeciwników politycznych prezydenta Łukaszenki.
Miaczysłau Hryb urodził się pod Grodnem w rodzinie katolickiej. Karierę zawodową rozpoczynał w organach milicji dochodząc do stopnia generała.

IAR/pg

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz