Notowania

białoruś
18.05.2010 10:19

Białoruś - Kirgistan - Bakijew - Łukaszenka

Tymczasowe władze Kirgistanu naciskają na Białoruś, domagając się wydania obalonego prezydenta. Kurmanbek Bakijew, który stracił urząd po przewrocie społecznym, od miesiąca przebywa na Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak informuje białoruska prasa, rodziny osób, które straciły życie w Kirgistanie w wyniku otwarcia przez policję ognia do demonstrantów, domagają się, aby autor rozkazu - Kurmanbek Bakijew - stanął przed sądem.

W Biszkeku przed ambasadami: Białorusi, Rosji, Kazachstanu i Stanów Zjednoczonych od rana trwają pikiety. Tymczasowe władze Kirgistanu żądają ekstradycji Bakijewa i proszą o pomoc Waszyngton i Moskwę.

Stosunki Mińska z Biszkekiem od wielu tygodni są napięte. Białoruskie MSZ w obawie o życie swoich dyplomatów odwołało ich do kraju. Kirgistan wezwał swojego ambasadora w Mińsku na konsultacje do Biszkeku. Aleksander Łukaszenka zapowiada, że nie wyda Kurmanbeka Bakijewa jego ziomkom. Poparły taką decyzję również kraje Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, między innymi: Rosja, Azerbejdżan i Kazachstan.

Tagi: białoruś, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz