Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś - Kuropaty - debata

0
Podziel się:

W stolicy Białorusi odbyło się spotkanie poświęcone 25 rocznicy ujawnienia opinii publicznej zbrodni NKWD w Kuropatach. Wzięli w nim udział historycy, publicyści i aktywiści społeczni działający na rzecz upamiętnienia tej zbrodni.
W tym uroczysku pod Mińskiem w latach stalinowskich represji zamordowano według różnych danych od 7 do 250 tysięcy tak zwanych przeciwników władzy radzieckiej, w tym wielu Polaków.
Białorusini o istnieniu Kuropat dowiedzieli się z artykułu "Kuropaty - droga śmierci" który ukazał się w tygodniku "Literatura i Mastactwa" /pol.Literatura i Sztuka/. Jego autorami byli: archeolog Zianon Paźniak i Jauhien Szmyhalou, historyk - amator. Anatol Wiarciński, ówczesny redaktor naczelny tygodnika "Literatura i Mastactwa" przypomniał podczas dzisiajszego spotkania jak władze Białorusi Radzieckiej zareagowały w 1988 roku na publikacje prasową ."Decyzją Rady Ministrów powołana została specjalna komisja , a prokurator generalny wszczął postępowanie karne . Następnie przeprowadzono pierwsze wykopaliska w zbiorowych mogiłach". Inni uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę, że szybko zbrodnia stalinowska w Kuropatach zaczęła być negowana przez komunistów, a w okresie rządów prezydenta Aleksandra Łukaszenki zapominana.
Mimo, że minęło ćwierć wieku od czasu odkrycia Kuropat miejsce to dotychczas nie doczekało się oficjalnego upamiętnienia. Na terenie masywu leśnego stoi jedynie kilkaset bezimiennych krzyży ustawionych przez aktywistów społecznych związanych z opozycją. Przy głównej alejce stoi też krzyż polski symbolicznie upamiętniający naszych rodaków tam pomordowanych.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)