Notowania

białoruś
21.06.2009 17:27

Białoruś: Kolejny opozycjny kandydat na prezydenta

Kandydat na prezydenta z białoruskiej partii chrześcijańsko - demokratycznej "Narodnaja Hromada" twierdzi, że bez ulicznych akcji i aktywizacji obywateli nie uda się przeprowadzić na Białorusi demokratycznych reform. Nikołaj Statkiewicz jest drugim już kandydatem opozycji, który zamierza ubiegać się o poparcie wszystkich białoruskich sił demokratycznych.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Największa partia opozycyjna Białoruski Front Narodowy zgłosiła jako kandydata do fotela prezydenta swojego przewodniczącego profesora Lawona Borszczewskiego. Białoruska opozycja zamierza wciągu miesiąca stworzyć listę kandydatów tak, aby do jesieni można było wybrać jedną kandydaturę wspólną wszystkich ugrupowań. Nikołaj Statkiewicz reprezentujący chrześcijańską - demokrację jest zwolennikiem radykalnych rozwiązań. Polityk uważa, że tylko zdecydowane upominanie się o zmiany na Białorusi może przynieść pożądany skutek. "Społeczeństwo powinno wybrać takiego kandydata, który będzie mógł obronić prawdziwy wynik wyborów" - twierdzi Statkiewicz.

Opozycjonista przypomina, że w 2006 roku gdy opozycja zakwestionowała wyniki wyborów prezydenckich doszło do masowych protestów, które brutalnie stłumiła władza. Jak podkreśla Statkiewicz, tym razem nie można do tego dopuścić. Nie ustalono jeszcze konkretnej daty wyborów prezydenckich na Białorusi. Opozycja przygotowuje się licząc, że odbędą się one już za rok.

Tagi: białoruś, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz