Notowania

białoruś
10.06.2009 18:10

Białoruś: Łukaszenka o zaginięciach działaczy opozycji

Białoruskie media cytują wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki dla rosyjskich dziennikarzy, w których prezydent ujawnia kulisy niektórych wydarzeń politycznych w swoim kraju. Według niezależnego portalu Karta - 97 - wypowiedzi te wcześniej ukazały się w Sawieckiej Białorusi i Izwiestiach, ale były niekompletne.              

Podziel się
Dodaj komentarz

Aleksander Łukaszenka między innymi wyjaśnia, że - niesłusznie on i jego urzędnicy są obwiniani o przyczynienie się do zaginięcia niektórych działaczy opozycji i dziennikarzy. Zdaniem białoruskiego prezydenta, opozycyjni politycy byli zamieszani w półlegalne interesy i najprawdopodobniej zostali zabici, bo nie wywiązali się ze swoich obietnic. Według Łukaszenki, podobny los spotkał dziennikarza telewizyjnego Dimitrija Zawadzkiego, który popadł w konflikt z grupą wojskowych najemników, o których przygotowywał program telewizyjny.

Białoruski prezydent ujawnił również kulisy ostatnich spotkań w Mińsku z premierem Rosji Władimirem Putinem. Z wyjaśnień wynika, że rosyjscy urzędnicy planowali prowokację, która miała doprowadzić do destabilizacji sytuacji ekonomicznej Białorusi, a jednym z jej elementów były bardzo krytyczne wypowiedzi rosyjskiego ministra finansów.

W wywiadzie dla rosyjskich mediów cytowanym przez niezależny portal Karta - 97 znalazły się również wypowiedzi prezydenta Łukaszenki, z których wynika, że przynajmniej dwukrotnie był przygotowywany na niego zamach.

Tagi: białoruś, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz