Notowania

białoruś
02.01.2010 17:05

Białoruś ochłodzi stosunki z UE?

Podziel się
Dodaj komentarz
   Białoruscy politolodzy uważają, że w 2010 roku nastąpi wyraźne ochłodzenie kontaktów między Mińskiem a Brukselą. Podstawowym powodem pogorszenia stosunków Białorusi z Unią Europejską ma być rozpoczynająca się w tym kraju kampania wyborcza.
   Białorusinów czekają w 2010 roku wybory do władz lokalnych, a na początku 2011 roku wybory prezydenckie. Politolog Walerij Korbalewicz jest przekonany, że w czasie kampanii wyborczej władze zaostrzą represje wobec swoich oponentów. "To spowoduje wielkie niezadowolenie w Europie Zachodniej" - uważa ekspert.
   Inny z białoruskich politologów Jurij Czausow przewiduje, że reakcje Unii Europejskiej na represje stosowane przez władze w Mińsku ograniczą się jedynie do: rezolucji, apeli i ostrzeżeń. "Bruksela nie będzie chciała ostrymi działaniami zerwać nawiązanych z Mińskiem kontaktów" - twierdzi Czausow.
   Białoruscy eksperci przewidują również, że [Aleksander Łukaszenka](https://wiadomosci.wp.pl/aleksander-lukaszenka-6121489761834625c) w czasie kampanii wyborczej będzie zabiegał wszelkimi metodami o poparcie Rosji. Obecny prezydent nie może liczyć na pomoc ze strony krajów Unii Europejskiej, które jego start w wyborach uznają za łamanie podstawowych zasad demokracji.
Tagi: białoruś, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz