Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Pierwsza w historii amnestia więźnia politycznego

0
Podziel się

Białoruska prokuratura zdecydowała objąć amnestią jednego z uczestników głośnego procesu politycznego, działacza "Młodych Demokratów" - Michaiła Paszkiewicza. To pierwszy taki przypadek, do tej pory bowiem amnestia, ogłoszona kilka miesięcy temu, obejmowała jedynie osoby skazane za pospolite przestępstwa.     

bEgrhAHp

Michaił Paszkiewicz został skazany na dwa lata więzienia za udział w demonstracji indywidualnych przedsiębiorców, do której doszło w styczniu 2008 roku. Podobne wyroki zapadły wobec kilkunastu innych młodzieżowych działaczy białoruskiej opozycji.

W tym samym procesie został skazany na półtora roku pozbawienia wolności Andrej Kim, którego zwolniono z odbywania kary w sierpniu ubiegłego roku na prośbę przedstawicieli Unii Europejskiej i OBWE.

Jak do tej pory tylko Paszkiewicz doczekał się amnestii. Od prawie pięciu miesięcy w stołecznym areszcie czekają na zakończenie śledztwa trzej biznesmeni z Wołkowyska, którzy również brali udział w demonstracjach indywidualnych przedsiębiorców. Władze oskarżają ich o przestępstwa kryminalne, natomiast opozycja twierdzi, że to polityczna zemsta.

bEgrhAHS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)