Notowania

wiadomości
14.08.2011 09:30

Białoruś spas miodowy

Nasi prawosławni sąsiedzi obchodzą dziś święto "spas miodowy". W białoruskich miastach organizowane są bazary, na których można kupić przeróżne gatunki miodów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spas miodowy to nie tylko święto dla konsumentów miodów, ale również dla samych pszczelarzy. Do tego dnia brać pszczelarska przygotowuje się szczególnie. "Przed świetem trzeba wykąpać się w łaźni. Następnie przygotowuje się i święci w cerkwi świece z wosku oraz miód" - mówi pan Jakub, mieszkaniec Mińska, który pszczoły hoduje na swojej podmiejskiej działce. Podkreśla, że miód jest wspaniałym produktem. "Panie z miodu robią cuda - pieką wspaniałe ciasta, przygotowują różne napoje, w tym miody pitne. Miód jest doskonały do herbaty. Trudno jest wyobrazić jakieś święto bez miodu "- mówi pan Jakub.
Tradycja nakazuje, że od spasa miodowego można spożywać ten produkt. Spas miodowy jest pierwszym z trzech świąt zwanych spasami. Za 5 dni będzie obchodzony spas jabłkowy, a 29 sierpnia spas zbożowy, symbolizujący w tradycji ludowej koniec żniw.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz