Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: w Kuropatach ustawiono nowy krzyż

0
Podziel się
bErZjUSZ

Białoruś-Kuropaty-inteligencja-krzyż

W uroczysku Kuropaty pod Mińskiem upamiętniono ofiary stalinowskich represji. Dziś ustawiono tam nowy krzyż, mający przypominać o ponad 100 białoruskich pisarzach, naukowcach i działaczach państwowych rozstrzelanych przez NKWD jednego dnia 76 lat temu w Mińsku.
Historyk Ihar Kuźniacou powiedział Polskiemu Radiu, że dla upamiętnienia tej daty przedstawiciele niezależnej białoruskiej inteligencji od kilku lat 29 października organizują w stolicy objazdy miejsc, gdzie chowano ofiary stalinowskich represji. Teraz w Kuropatch w sąsiedztwie setek stojących już krzyży ustawiono jeszcze jeden - upamiętniający właśnie rozstrzelane białoruskie elity. "Napis na krzyżu przypomina o ludziach rozstrzelanych w mińskim więzieniu NKWD 29 października 1937 roku" - mówi Kuźniacou.
W tym roku początek akcji został przerwany przez milicjantów. Funkcjonariusze na kilka godzin zatrzymali, a później po przesłuchaniu wypuścili około 20 osób, które przyszły złożyć kwiaty i zapalić znicze na katolickim cmentarzu kalwaryjskim. Później objazd miejsc pamięci kontynuowano do wieczora.

IAR

bErZjUTC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)