Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruska prasa: Mołdawia gwiazdą szczytu PW

0
Podziel się
bEseRiol

Białoruś - szczyt PW - media - opinia

Według największego opozycyjnego białoruskiego dziennika, Mołdawia okazała się gwiazdą szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Kiszyniów, nie zważając na gospodarcze naciski Rosji, zdecydował się na parafowanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Gruzja umowę też parafowała, ale ten kraj już znacznie wcześniej obrał kurs na zbliżenie z Zachodem.
Białoruska gazeta "Narodnaja Wola" zauważa, że Armenia i Białoruś wchodzące do programu Partnerstwa Wschodniego na razie "wypadły z gry". Armenia pod naciskiem Moskwy zdecydowała się na przystąpienie do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Z kolei dla Białorusi na drodze do poprawy relacji z Brukselą stoją więźniowie polityczni.
Publicystka Swietłana Kalinkina próbuje zrozumieć decyzję Kijowa, który nie zdecydował się na podpisanie w Wilnie umowy stowarzyszeniowej. Zauważa jednak, że Ukraina przynajmniej zastanawia się w którym kierunku iść - wybrać zbliżenie z Rosją czy integrację z Unia Europejską. Tymczasem - jak pisze publicystka - białoruskie władze "nawet nie stawiają tej kwestii na porządku dziennym".
"Schowaliśmy się w ziemniaki przed omawianiem najważniejszej strategicznej kwestii swojego rozwoju" - zaznacza Kalinkina na łamach gazety "Narodnaja Wola".

Informacyjna Agencja Radiowa

bEseRioO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)