Notowania

wiadomości
24.02.2013 08:24

Biblioteka Narodowa-jubileusz

Podziel się
Dodaj komentarz

85 lat temu prezydent Ignacy Mościcki powołał do życia Bibliotekę Narodową. Największa książnica w Polsce rozpoczęła działalność w 1930 roku.
Dyrektor Biblioteki,Tomasz Makowski zapowiedział, że z okazji jubileuszu para prezydencka odwiedzi Pałac Rzeczypospolitej, gdzie zobaczy najważniejsze zbiory.
Główne obchody jubileuszu odbędą się po zakończeniu remontu siedziby przy Alei Niepodległości w Warszawie. Otwarcie gmachu biblioteki nastąpi 21 czerwca.
Tomasz Makowski dodaje, że święto Biblioteki Narodowej potrwa rok. W lutym 2014 roku placówka uruchomi nowoczesne czytelnie, w których będzie można skorzystać z najważniejszych baz danych dostępnych między innymi na amerykańskich uczelniach.
W 1747 roku powstała Biblioteka Rzeczypospolitej, założona przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich. Jej zasoby w czasie zaborów wywieziono do Rosji. Tam dały początek rosyjskiej bibliotece narodowej. Na mocy Traktatu ryskiego zasoby te wróciły do Polski i dały początek książnicy, powołanej 85 lat temu.
Za Bibliotekę Narodową konstytucyjnie odpowiada Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej murach znajduje się około 9 milionów woluminów.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz