Bieg na orientację - mistrzostwa świata: złote medale sztafet Norwegii i Rosji; Polacy wracają bez medali

0

bieg na orientację - mistrzostwa świata - Finlandia - Vuokatti - sztafety - Norwegia - Rosja - Polska

Norweżki i Rosjanie wywalczyli złote medale w sztafetach kończących mistrzostwa świata w biegu na orientację, które odbyły się w Vuokatti w środkowej Finlandii.

Kobiety miały łącznie do pokonania 12,8 km. Norweżki (Heidi Bagstevold, Mari Fasting i Anne M. Hausken Nordberg) ukończyły zawody z czasem 1:37.53 i o minutę i 14 sekund wyprzedziły ekipę Finlandii; brązowe medale dla Szwajcarek, które miały w swym składzie Simone Niggli - zdobywczynię wszystkich złotych medali indywidualne (sprint, średni i długi dystans).
Polki w składzie Daria Lajn, Maria Pabich i Paulina Faron zajęły 17 miejsce z czasem 2:10.31.

Wśród mężczyzn najlepsi byli Rosjanie (bracia Leonid i Walentin Nowikowie oraz Dmitrij Cwetkow), którzy pokonali łączny dystans 16 km w 1:41.47. Srebrne medale wywalczyli Szwedzi, którzy stracili 50 sek.; na 3. miejscu Ukraińcy .
Zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadli Polacy (Mateusz Wensław, Wojciech Dwojak i Wojciech Kowalski), którzy zajęli 23. miejsce z czasem 2:10.55.

Klasyfikację medalową, za sprawą Simone Niggli, wygrała Szwajcaria - 3 złote i brązowy medal. Polacy ani razu nie stali w Vuokatti na podium.