Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma-Aung San Suu Kyi-wywiad-exclusive

0
Podziel się:

"Fascynuje mnie historia polskiej Solidarności" - tak mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia liderka birmańskiej opozycji i ikona tamtejszej walki o wolność Aung San Suu Kyi. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, która spędziła 15 lat w areszcie domowym, została w kwietniu posłanką w birmańskim parlamencie. Stało się to możliwe dzięki demokratycznym przemianom, wprowadzanym przez rządzących Birmą byłych wojskowych.

W wywiadzie udzielonym wysłannikowi Polskiego Radia w Rangunie Aung San Suu Kyi powiedziała, że historia polskiej walki o wolność może być przykładem dla Birmańczyków. "To, co fascynuje mnie w Solidarności to fakt, że ten ruch powstał wśród ludzi, nie został przez nikogo narzucony. Proces reform w Birmie został w pewnym sensie narzucony przez rząd. Właśnie dlatego sytuacja jest delikatna, bo tak naprawdę nie znamy zamierzeń rządzących. Wiemy, że publicznie deklarują oni reformy, ale nie wiemy, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, podczas rządowych posiedzeń" - powiedziała birmańska noblistka.
W rozmowie z Polskim Radiem Aung San Suu Kyi podkreśliła też, że birmańska droga do demokracji jest jeszcze daleka. Jej zdaniem, aby demokratyczne zmiany w Birmie okazały się trwałe, potrzebna jest zmiana prawa, a w szczególności konstytucji.
W ostatnich dniach w Rangunie z Aung San Suu Kyi spotkał się polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef MSZ przekazał birmańskiej opozycjonistce list od Lecha Wałęsy i zaproszenie do Polski. W czerwcu Aung San Suu Kyi ma udać się do Oslo i odebrać przyznaną jej jeszcze w 1991 roku Pokojową Nagrodę Nobla.
Całość specjalnego wywiadu z Aung San Suu Kyi po 19.00 w magazynie "Więcej Świata" na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)