Notowania

kampania
24.03.2009 08:48

Birma: Kampania zbierania podpisów ws. zwolnienia Aung San Suu Kyi

Forum na Rzecz Demokracji w Birmie rozpoczęło światową kampanię zbierania podpisów pod żądaniem zwolnienia z aresztu domowego Aung San Suu Kyi, laureatki pokojowej Nagrody Nobla od lat więzionej przez birmańską juntę wojskową. Celem akcji jest także doprowadzenie do uwolnienia ponad dwóch tysięcy więźniów politycznych przebywających w zakładach karnych Birmy.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Indiach kampania została zainaugurowana w New Delhi manifestacją uchodźców birmańskich oraz przedstawicieli indyjskich ruchów na rzecz praw człowieka. Protestujący przekonywali, że przywrócenie demokracji w Birmie to sprawa ważna dla świata. Uczestnicy demonstracji podkreślali, iż w wyniku ponad czterdziestoletnich rządów wojska, w Birmie panuje katastrofalna sytuacja społeczno-gospodarcza. Demonstrujący wyjaśniali, iż birmańska junta wojskowa odcięła kraj od niezależnej informacji, a wszelkie przejawy działalności prodemokratycznej są bezlitośnie tepione.

Uczestniczący w manifestacji uchodźcy birmańscy podkreślali, iż chcą poprzez protest wysłać sygnał do społeczności światowej, by w bardziej aktywny sposób działała na rzecz przywrócenia demokracji w Birmie. Zaniepokojenie sytuacją w Birmie wyrażała wielokrotnie ONZ, ale kilkakrotne misje Ibrahima Gambariego, specjalnego wysłannika tej organizacji do Birmy, nie przyniosły rezultatów.

Tagi: kampania, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz