Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biskupi zachęcają do pośmiertnego przekazywania organów do transplantacji

0
Podziel się:

Biskupi polscy zachęcają wiernych, aby deklarowali wolę przekazania po śmierci swoich narządów do przeszczepienia. List na ten temat zostanie odczytany w polskich kościołach.

Hierarchowie proszą w liście, aby rodziny osób tragicznie zmarłych w swoim bólu i smutku nie zapominały, że organy wewnętrzne pobrane od ich bliskich mogą uratować życie chorym czekającym na transplantację. Jak mówi rzecznik episkopatu ksiądz Józef Kloch, do podejmowania takich decyzji powinno nas skłaniać przykazanie o miłości.

Biskupi przypominają również, że Kościół katolicki popiera przeszczepy. Jak zauważają - stanowisko w tej sprawie wyraża nie tylko nauczanie Ojca Świętego, ale również poszczególnych episkopatów. Biskupi polscy wypowiadali się na ten temat między innymi w komunikacie z 18 marca 1995 roku, gdzie apelowali o chrześcijańską miłość do ludzi potrzebujących przeszczepu. "Uratować komuś życie można także oddając krew" - przypomina ksiądz Józef Kloch.

Biskupi podejmują temat przeszczepów w kontekście zbliżającego się Tygodnia Miłosierdzia, obchodzonego w polskim Kościele od 7 do 13 października. "Niech ten tegoroczny Tydzień uwrażliwi nas w sposób szczególny na sprawę darowania naszych organów, by ratować życie innych" - apelują hierarchowie do wiernych.

Odczytywanie listu w parafiach zbiega się z obchodami Światowego Dnia Środków Przekazu w polskim Kościele. Stąd w liście biskupi wskazują na rolę dziennikarzy: "W sposób szczególny apelujemy do ludzi mediów, aby w poczuciu odpowiedzialności współtworzyli właściwy klimat, sprzyjający lepszemu zrozumieniu tych trudnych spraw i kształtowaniu postaw otwartych na pomoc człowiekowi cierpiącemu i potrzebującemu."

28 września na specjalną pielgrzymkę na Jasną Górę udadzą się osoby po transplantacji serca.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)