Notowania

wiadomości
30.08.2011 17:04

Bliski Wschód - Eid - demonstracje

Muzułmanie na całym świecie obchodzą dzisiaj jedno ze swoich najwniejszych świąt - Eid al-Fitr. Jest to święto dziękczynienia kończące miesiąc postu ramadan. W tym dniu muzułmanie spotykają się na posiłku w rodzinnym gronie, obdarowują się prezentami i dają jałmużnę najuboższym.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sposób szczególny święto Eid obchodzą mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dla Tunezyjczyków, Egipcjan i Libijczyków to pierwsze święta po obaleniu dotychczasowych reżimów. Przez wiele arabskich miast przechodzą dzisiaj demonstracje.
Muzułmanie na całym świecie licznie uczestniczą dzisiaj w specjalnych modlitwach w meczetach. W Kairze po przedpołudniowych modłach dziesiątki tysięcy osób przyszły na plac Tahrir. Dla nich to pierwsze święta bez Hosni Mubaraka.
"Ten plac jest nasz. Ten kraj jest nasz. To nasz dzień radości" - mówił jeden z uczestników protestu.
Świąteczne modlitwy trwają także w meczetach w Trypolisie. W libijskiej stolicy na dawnym placu Zielonym, który teraz nazywa się placem Męczenników, młodzi powstańcy zamontowali tablicę poświęconą rodakom, którzy zginęli w czasie rewolucji.
"To podziękowanie za wolność naszą i naszych dzieci, za ich poświęcenie życia" - mówi jedna z młodych kobiet. Choć w Trypolisie wciąż brakuje wody, prądu i paliwa od wczoraj w sklepach znów pojawiło się jedzenie. Wszystko po to, aby mieszkańcy zniszczonej w ostatnich walkach libijskiej stolicy mieli dzisiaj namiastkę świąt.
W stolicy Jemenu Sanie tysiące ludzi kolejny raz wyszły na ulicę, by domagać się ustąpienia prezydenta Ali Abdullaha Saleha. Z kolei w Syrii w antyrządowych demonstracjach zginęło dzisiaj co najmniej 7 osób.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz