Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bojkot Euro 2012. Oto dlaczego Polska nie może go poprzeć

0
Podziel się:

Polskie władze mają rację sprzeciwiając się bojkotowi ukraińskiej części Euro 2012. Tak sądzi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, Jacek Saryusz-Wolski.

Bojkot Euro 2012. Oto dlaczego Polska nie może go poprzeć
(photo-service.europarl.europa.eu)

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia uważa, że bojkot jest już faktem, gdyż czołowi europejscy politycy nie chcą siedzieć w jednej loży z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jednak, jego zdaniem, Polska jako współorganizator mistrzostw Europy nie może poprzeć ich bojkotu. Saryusz-Wolski dodał, że trzeba się cieszyć sportowymi emocjami, a politykę zostawić politykom.

Eurodeputowany przyznał, że część europejskich polityków wykazuje się hipokryzją, potępiając Ukrainę i milcząc wobec naruszeń praw człowieka w Rosji i w Chinach. W wielu przypadkach jednak bojkot wynika ze szczerego odruchu, wywołanego obrazami pobitej Julii Tymoszenko. Saryusz-Wolski podkreślił, że więzienie i bicie polityków jest całkowicie sprzeczne z europejskimi standardami.

Zdaniem eurodeputowanego, jedną z przyczyn bojkotu jest to, że Julia Tymoszenko jest znana i lubiana w Europie. Saryusz-Wolski podkreślił, że Ukraina, która ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, jest traktowana inaczej niż Rosja czy Chiny. Dodał, że niezależnie od oceny polityki Tymoszenko, wykorzystywanie prawa karnego do rozprawy z przeciwnikami politycznymi jest sprzeczne z europejskimi standardami.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że unijny bojkot będzie oznaczał tylko nieprzybycie grupy zachodnich polityków, natomiast same mistrzostwa nie są zagrożone. Jedynym sposobem uniknięcia bojkotu byłoby zwolnienie Julii Tymoszenko z aresztu, ale, zdaniem Saryusz-Wolskiego, prezydent Wiktor Janukowycz tego nie zrobi. Eurodeputowany dodał, że cała sprawa pokazuje, iż prawa człowieka zaczynają odgrywać większą rolę w europejskiej polityce.

Gość Programu Pierwszego wyraził też przekonanie, że Euro 2012 zakończy się sukcesem, a problemy wokół Ukrainy sprawią, iż większa uwaga będzie zwrócona na Polskę. Przypomniał, że nasz kraj jest adwokatem Ukrainy i pierwszy uznał jej niepodległość. Jest dla nas ważne, aby Ukraina sama wybrała demokratyczną drogą rozwoju i była stabilnym krajem. To jest polska racja stanu - podkreślił Saryusz-Wolski.

O bojkocie Euro 2012 czytaj więcej w Money.pl
Komorowski mówi, co pokaże Janukowyczowi Prezydent wybiera się na szczyt przywódców Europy Środkowej.
Pogroził Niemcom za bojkot Euro 2012 Ukraiński polityk: _ Niemieccy producenci stracą na tym _. Ujawnia, co zrobi Kijów.
Jest reakcja Ukrainy na bojkot Euro 2012 Nawoływania do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie są destrukcyjne i szkodzą głównie zwykłym ludziom - oświadczył MSZ w Kijowie.
Kolejny polityk przyłącza się do bojkotu Ukrainy Prezydent Chorwacji Ivo Josipović odwołał swój udział w majowym szczycie państw Europy Środkowej w Jałcie na Krymie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)