Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni - Sejm - powódź

0
Podziel się:

Szef zespołu doradców premiera Michał Boni poinformował, że rząd przeznaczył dla osób poszkodowanych powodziami miliard 700 milionów złotych. Sejm uchwalił tak zwaną specustawę powodziowa.

Michał Boni wyjaśnił, jak rozłożyło się przekazywanie środków.
521 milionów złotych przekazano na pomoc w odbudwie infrastruktury komunalnej samorządowej, z czego przeszło 500 milionów przekazano na pomoc w celu wsparcia rodzin. Zasiłki wynoszą do 6 tysięcy, do 20 tsydięcy złotych na likwidację zniszczen i do 100 tysięcy złotych na odbudowe zniszczonych domostw.
Minister Boni zapewnił, że przekazywane są środki na odbudowę wałów i innych urządzeń melioracyjnych. Dodał, że koszty akcji przeciwpowodziowych wyniosły ponad 200 milionów złotych. Michał Boni podkreślił, że rząd zdecydował już o wypłacie zasiłków dla poszkodowanych w wyniku powodzi z 7. sierpnia.
Minister zaznaczył też, że rząd, przygotowując projekt zmian w specustawie powodziowej, chciał, żeby ci, którzy ucierpieli w powodzi w sierpniu, byli objęci taką samą pomocą, jak powodzianie z maja i czerwca.
Przyjęta przez rząd specustawa powoduje, że pomoc do powodzian trafi szybko. Nowelizacja ustawy dotyczy także tych, którzy doświadczyli skutków sierpniowej powodzi - powiedział Boni.
Rząd zdecydował, aby na odbudowę zniszczonych przez powódź gospodarstw rolnych były przeznaczane pieniądze z Unii Europejskiej. Ponadto rząd - wyjaśniał minister Boni - pracuje nad ustawą, która systemowo rozwiąże kwestię pomocy poszkodowanym w katastrofach żywiołowych.
Projekt takiej ustawy zostanie przedstawiony jesienią, tak by od 2011 roku były stałe, systemowe rozwiązania dla takich okoliczności, jak na przykład powódź.
Donal Tusk komentując słowa ministra Boniego o wprowadzeniu stałej specustawy, powiedział, że byłby ostrożny z tworzeniem takiego prawa, które powodowałby, iż każdy, kto poniósł jakąś szkodę, otrzyma pomoc od państwa. Wówczas - mówił państwo zamieni się w "wielką ubezpieczalnię", a na to państwa nie stać.
Po majowych i czerwcowych powodziach specjalnymi działaniami rządu zostały objete 584 gminy i miejscowości. Po sierpniowym kataklizmie lista została rozszerzona o 40 gmin i miejscowości z województwa dolnośląskiego i 32 gminy i miejscowości z województwa lubuskiego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)