Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Polak-Fundusz Koscielny

0
Podziel się:

Bp Polak-Fundusz Kościelny

Fundusz Kościelny powinien zostać przekształcony, a umowa między Kościołem i państwem powinna być zachowana - uważa sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Wojciech Polak na prośbę IAR odniósł się do zapowiedzi strony rządowej, że w najbliższym czasie będzie gotowy projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego.
Biskup Wojciech Polak wyraził nadzieję, że rząd nie podejmie żadnych decyzji bez konsultacji ze stroną kościelną. Przypomniał również, że możliwości przekształcenia Funduszu Kościelnego będą tematem najbliższego zebrania episkopatu oraz wspólnej, kościelno-rządowej komisji, która ma się spotkać w połowie marca.
"Zasada" dwustronnych rozmów między Kościołem katolickim a rządem zagwarantowana jest także w Konstytucji i w umowie konkordatowej.

Sekretarz episkopatu odniósł się także na prośbę IAR do kolejnych doniesień prasowych na temat nieprawidłowości w działaniu - zlikwidowanej już - Komisji Majątkowej. Jak napisała dziś Gazeta Wyborcza - z przygotowanego przez rząd raportu w tej sprawie wynika, że Komisja wydała więcej decyzji w sprawie zwrotu zagrabionego Kościołowi majątku, niż otrzymała wniosków.
Biskup Polak nie ma wątpliwości, że wszelkie niejasności powinny być wyjaśnione przez działające w państwie demokratycznym instytucje.
Sekretarz episkopatu zwraca jednocześnie uwagę, aby konieczności przekształcenia Funduszu Kościelnego nie wiązać ze sprawami, którymi zajmowała się Komisja Majątkowa.

Fundusz Kościelny, stworzony przez władze komunistyczne w 1950 roku, po odebraniu wielu Kościołom w Polsce dóbr materialnych miał być formą rekompensaty za skonfiskowane przez komunistyczne władze majątki. Dotąd, Kościół katolicki odzyskał nieco ponad połowę zabranych przez władze komunistyczne gruntów i tylko 12 procent nieruchomości.
Środki uzyskane w ramach Funduszu Kościelnego służą tylko w niewielkiej części opłaceniu ubezpieczeń społecznych osobom duchownym. Są to głównie misjonarze i żeńskie zakony klauzurowe.

Komisje majątkowe natomiast powstały w 1989 roku. Działały przy MSWiA i ich zadaniem było rozpatrywanie wniosków w sprawie zwrotu Kościołom i związkom wyznaniowym majątku odebranego w czasach PRL z naruszeniem obowiązującego wtedy komunistycznego prawa lub przekazania w zamian odpowiedniej rekompensaty.
W Polsce działało 5 komisji: - zlikwidowana już - dla Kościoła katolickiego oraz działające: dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, dla gmin żydowskich oraz Międzykościelna Komisja Regulacyjna - dla pozostałych wyznań i związków wyznaniowych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)