Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brak pieniędzy główną barierą w rozwoju internetowych bibliotek

0
Podziel się:

Brak czasu, pieniędzy i dobrego prawa - to największe problemy w digitalizacji zasobów bibliotek i muzeów. W efekcie zaledwie około jednego procent zasobów polskiej kultury jest dostępna przez internet. Gdybyśmy chcieli umieścić ważne polskie wydania książek w internecie, trzeba by zeskanować dwa miliardy stron, co przy obecnych możliwościach Polski trwałoby ponad 30 lat.        

Tymczasem europejskie i światowe wirtualne biblioteki są coraz większe. Juliusz Braun z ministerstwa kultury wskazuje na internetowe archiwum londyńskiej gazety The Times. Jest w nim dostępnych dwieście milionów artykułów z dwustu lat. Można sprawdzić, co o Fryderyku Chopinie podczas jego życia pisali angielscy dziennikarze. Juliusz Braun zaznacza jednak, że internauci mają dostęp jedynie do źródeł historii Polski pochodzących spoza naszego kraju.

Największą barierą w rozwoju internetowych bibliotek są wciąż nakłady na ten cel. Ta część zasobów, które umieszczono w internecie, cieszy się dużym zainteresowaniem. Codziennie do warszawskiej czytelni Biblioteki Narodowej przychodzi kilkaset osób, podczas gdy wirtualne zasoby biblioteki odwiedza każdego dnia kilkanaście tysięcy osób.

W Sejmie kilkuset specjalistów w zakresie digitalizacji książek i dzieł sztuki debatowało o możliwościach przyspieszenia rozwoju internetowych bibliotek i muzeów.

pieniądze
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)