Notowania

wiadomości
28.12.2012 11:59

Brak środków barierą współpracy kulturalnej z Unią Europejską

Podziel się
Dodaj komentarz

Brak środków to główna bariera we współpracy kulturalnej z Unią Europejską. Problemy instytucji, korzystających z unijnych pieniędzy, badał Punkt Kontaktowy do spraw Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego do spraw Kultury w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poinformowała, że część instytucji kultury wciąż boryka się z problemami finansowymi. 34 procent przebadanych instytucji jako główny problem w realizacji przedsięwzięć współfinansowanych z pieniędzy Unii Europejskiej wskazuje trudności ze zdobyciem wkłady własnego. Według 32 procent instytucji największym problemem jest pozyskanie zagranicznego partnera w realizacji przedsięwzięcia.
Anna Hieropolitańska dodaje, że coraz mniejsze problemy dla pozyskujących unijne środki stanowi wypełnienie wniosków. Jest to problem dla 7 procent instytucji kultury. Sebastian Florianowicz, współpracownik jednego z wydawnictw literackich potwierdza, że aplikowanie o unijne pieniądze stało się łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Rozmówca IAR wskazuje, że uproszczono procedury wnioskowania oraz rozliczania się z unijnych dotacji.
Obecnie wkład własny do projektów finansowanych w ramach "Programu Kultura" ten wynosi 50 procent. Marcin Łapczyński, naczelnik wydziału współpracy z Unią Europejską w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że polscy urzędnicy chcą doprowadzić do obniżenia wkładu własnego w kolejnym unijnym budżecie na kulturę. Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że rozmowy w tej sprawie rozpoczną się już w nowym roku.
Badanie Punktu Kontaktowego do spraw Kultury przeprowadzono na przełomie września i października metodą ankiet elektronicznych. W badaniu pogłębionym wzięło udział 50 instytucji kultury.
Unijne dofinansowanie można pozyskać na międzynarodowe festiwale czy tłumaczenia. Średnia wysokość przyznawanych dotacji w ramach "Programu Kultura" grantów wynosi od 100 do 200 tysięcy euro. Co roku, z całej Europy (program obejmuje także kraje spoza UE), składanych jest około 1 000 aplikacji, z czego ponad 30 procent otrzymuje dotację.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz