Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski jest prezydentem dokładnie od dwóch lat. Oto podsumowanie

0
Podziel się

Bronisław Komorowski dokładnie dwa lata temu złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Bronisław Komorowski jest prezydentem dokładnie od dwóch lat. Oto podsumowanie
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bDJiTIRN

Mija drugi rok prezydentury Bronisława Komorowskiego. Przysięgę złożył przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 roku. Wcześniej przez cztery miesiące pełnił obowiązki głowy pastwa po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

4 lipca 2010 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich, Bronisław Komorowski, kandydat PO, zwyciężył Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS .Przez dwa lata, Bronisław Komorowski podpisał blisko 400 ustaw, dwie zawetował. Do Sejmu trafiło osiem projektów ustaw jego autorstwa. Prezydent złożył ponad 30 wizyt zagranicznych, ułaskawił ponad 150 osób, a odznaczył ponad 250 tysięcy.

W ostatnich miesiącach wiodącymi tematami działalności prezydenta była sprawa reformy emerytalnej oraz kwestie ukraińskie w związku z sytuacją w tym kraju po skazaniu na karę więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Komorowski interweniował też u amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w związku z jego wypowiedzią o _ polskim obozie śmierci _.

bDJiTIRP

Zdaniem polityków lewicy, Bronisław Komorowski stara się nie prowokować i nie wtrącać w nie swoje kompetencje, jego prezydentura jest spokojna i wyważona. Według prawicy, Komorowski prowadzi grę polityczną i dystansuje się od rządu, który - wedle opozycji- ma coraz gorsze notowania.

Z pierwszą wizytą zagraniczną Bronisław Komorowski udał się do Brukseli, Paryża i Berlina. W grudniu 2010 roku odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie uzyskał zapewnienie prezydenta Baracka Obamy o _ nierozerwalnym _ sojuszu z Polską. Odwiedził również najważniejsze kraje naszego regionu Europy - państwa bałtyckie, Ukrainę, Rosję, kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydent przyjmował też światowych przywódców w Warszawie. W maju 2011 roku na jego zaproszenie w Polsce gościł Barack Obama, a w lutym ubiegłego rok w Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Do Polski przyjechała szwedzka para królewska - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, norweska para królewska - król Harald V i królowa Sonja i po raz pierwszy od 12. lat z oficjalną wizytą przybył prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Zdaniem wielu komentatorów, działania prezydenta w zakresie polityki zagranicznej przyczyniły się do poprawy wizerunku Polski za granicą, wzmocniły też relacje dobrosąsiedzkie, między innymi z Rosją.

Komorowski bardzo chętnie podróżuje również po kraju. W ciągu dwóch lat odwiedził kilkadziesiąt miejsc w Polsce. Uczestniczył między innymi w lokalnych uroczystościach, spotykał się z przedstawicielami różnych społeczności.

bDJiTIRV
Czytaj więcej w Money.pl
Sami zbudujemy sobie tarczę antyrakietową - _ Dziś mamy starzejące się systemy, które coraz mniej nadają się do obrony kraju _ - zwraca uwagę prezydent Komorowski.
Prezydent o miesięcznicach: Nic gorszącego Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że ryzyko związane z zakwaterowaniem rosyjskich piłkarzy w hotelu Bristol.
Prezydent do studentów: Musimy gonić Europę Prezydent podkreśla, że Polska wciąż musi _ gonić Europę _.
bDJiTISq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)