Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brygada im. Azzama przyznała się do zamachu w Peszawarze

0
Podziel się

Do zamachu na hotel "Pearl Continental" w Peszawarze, w zachodnim Pakistanie przyznało się mało znane ugrupowanie określające się jako brygada imienia Abdullaha Azzama. W wyniku zamachu zginęło dziewiętnaście osób, a ponad siedemdziesiąt zostało rannych. 

bEgeNKmt

Według rzecznika organizacji zamach został przeprowadzony w odwecie za ofensywę armii pakistańskiej przeciw talibom w Dolinie Swat oraz na części terytoriów plemiennych przy granicy w Afganistanie. Zdaniem rzecznika brygad imienia Abdullaha Azzama operacja przeciw ekstremistom prowadzona jest na polecenie Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciel brygad oznajmił również, iż właśnie to ugrupowanie atakuje od dłuższego czasu konwoje transportujące przez terytorium Pakistanu zaopatrzenie dla wojsk NATO w Afganistanie. Eksperci twierdzą, że ugrupowanie działa z terenów plemiennych na granicy z tym krajem. Abdullah Azzam był Palestyńczykiem z Jordanii i jako jeden z pierwszych Arabów przybył w latach osiemdziesiątych do Peszawaru by walczyć w Afganistanie z wojskami radzieckimi okupującymi wówczas ten kraj. Zginął w Peszawarze wraz ze swymi dwoma synami pod koniec lat osiemdziesiątych w wyniku eksplozji bomby.

Komentatorzy podkreślają, iż współcześni ekstremiści islamscy często odwołują się w Pakistanie do historii walki talibów z wojskami radzieckimi w okupowanym Afganistanie.

bEgeNKmW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)