Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BZ WBK-Santander-transakcja

0
Podziel się:

Hiszpańska grupa Santander porozumiała się z właścicielem BZ WBK w sprawie zakupu 70 procent akcji tego czwartego co do wielkości banku w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego ma teraz 60 dni roboczych na wydanie zgody na przejęcie akcji.

KNF może zablokować transakcję jeśli uzna, że zagraża ona stabilności systemu bankowego lub pozycji banku. Marta Chmielewska - Racławska z KNF-u mówi IAR, że po otrzymaniu wniosku Komisja zbada jak przejęcie wpłynie na BZ WBK i na cały sektor bankowy w naszym kraju. Komisja sprawdzi czy nowy właściciel gwarantuje stabilne i ostrożne zarządzanie bankiem. Zbadane też będą aktywa i osoby, które będą zarządzały bankiem, a także strategia nowego właściciela większościowego. Komisja zbada też czy pieniądze na zakup BZ WBK nie pochodzą z kredytu, co jest zabronione w polskim prawie.
Rzecznik BZ WBK Piotr Gajdziński zapewnia, że klienci banku nie odczują zmiany właściciela. Jest to bowiem jedynie zmiana kapitałowa - zmienił się właściciel większościowy.
Pozytywnie do potencjalnej transakcji odnosi się prezes Związku Banku Polskich. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, może ona wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności na naszym rynku. Krzysztof Pietraszkiewcz uważa, że klienci banku mogą być spokojni. Nie sądzi, by czekały ich rewolucyjne zmiany, tylko niewielkie korekty w katalogu usług nowego podmiotu.
W wyścigu o zakup BZ WBK Santander pokonał między innymi PKO BP i BNP Paribas Fortis. Zdaniem profesora, byłego wiceprezesa NBP Krzysztofa Rybińskiego, byłoby lepiej dla gospodarki i klientów, gdyby to PKO BP przejęło BZ WBK. Wówczas powstałaby silna grupa finansowa z polskim kapitałem, która mogłaby wspierać polski biznes i przeprowadzać ekspansję zagraniczną. Komisja Nadzoru Finansowego powinna - zdaniem profesora Rybińskiego - sprawdzić między innymi, jakie jest ryzyko dla Santandera w razie kryzysu finansowego, który powoli staje się znów realny.
Gdy KNF wyrazi zgodę na transakcję, przeprowadzony zostanie konkurs, w którym wybrane zostaną nowe władze banku. Dwóch członków zostanie wskazanych przez Komisję: prezes oraz osoba zarządzająca ryzykiem. Eksperci wskazują, że 70 procent polskich banków ma dominującego właściciela zagranicznego. Zdaniem wielu obserwatorów, lepiej byłoby gdyby władze w banku sprawowała polska strona.
Bank Zachodni WBK posiada ponad 600 placówek i około 1050 bankomatów. Jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kapitały własne banku przekraczają 6 miliardów złotych. Bank prowadzi ponad 2 miliony 200 tysięcy kont osobistych, ponad 500 tysięcy kont oszczędnościowych oraz ponad 200 tysięcy rachunków firmowych. Grupa Banku Zachodniego WBK zatrudnia 9720 osób, z czego większość w sieci oddziałów banku. Nowy właściciel - bank Santander, to największy bank w strefie euro. Na swoim koncie ma wiele podobnych transakcji.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)