Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Caritas Polska będzie pomagać syryjskim uchodźcom

0
Podziel się:

Caritas Polska wygrała konkurs na projekt takiej pomocy, ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Caritas Polska będzie pomagać syryjskim uchodźcom
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

*1 lipca, Caritas Polska rozpocznie realizację projektu w zakresie pomocy humanitarnej dla uchodźców syryjskich w Libanie i Jordanii. *

Caritas Polska wygrała konkurs na projekt takiej pomocy, ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przedsięwzięcie _ Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii _ będzie realizowane do końca bieżącego roku - poinformowała Marta Titaniec z Caritas Polska.

Projekt będzie realizowany - we współpracy z Caritas w Jordanie - w trzech miejscowościach z największą liczbą uchodźców: Mafraq oraz w Ammanie i Zarqa. Caritas obejmie opieką 350 dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii: 200 dzieci w wieku 6-15 i 150 młodzieży powyżej 16 lat. W ramach projektu wsparciem zostanie objętych po 100 dzieci w szkole w Mafraq oraz w Zarqa. W Ammanie oraz w Zarqa kształcić się będzie również 150 młodzieży syryjskiej.

Podstawowym celem projektu jest zapewnienie dzieciom nieformalnej edukacji, aby przygotować je do nauki w szkołach jordańskich oraz ułatwić asymilację w społeczeństwie jordańskim. Część projektu przewiduje również przygotowanie do poszukiwania pracy w Jordanii i tym samym włączenia się do społeczeństwa - 150-ciorga syryjskich nastolatków.

Marta Titaniec podkreśla, że syryjska młodzież w Jordanii potrzebuje szkoleń z podstawowych umiejętności oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które pozwolą im utrzymać się finansowo w nowej sytuacji życiowej.

Zwraca też uwagę, że stuację syryjskich uchodźców komplikuje dodatkowo fakt, że wielu przybywało do Jordanii bez dokumentów, a dzieci bez świadectw szkolnych. Wielu najmłodszych uchodźców przybyło do Jordanii już po rozpoczęciu roku szkolnego, a więc nie miało możliwości rozpoczęcia nauki w szkołach.

W ramach projektu zostaną również utworzone i przeszkolone dwa Stałe Zespoły Edukacyjne, które będą stanowić własną, wyszkoloną kadrę nauczycielską każdej szkoły. Każdy zespoł będzie składał się z 10 osób: 6 głównych nauczycieli oraz 4 animatorów dla 100 uczniów w jednej szkole.

Projekt pomocy humanitarnej dla uchodźców syryjskich w Libanie i Jordanii finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wojna domowa w Syrii wybuchła 15 marca ubiegłego roku. Konsekwencją toczących się dotąd walk jest masowe przemieszczanie się syryjskiej ludności cywilnej, szczególnie do krajów takich jak Jordania, Liban, Turcja i Irak. Powodem migracji są represje reżimu wobec ludności cywilnej, która jest zatrzymywana i więziona. Dodatkowo miasta gdzie odbywały się protesty, zostały pozbawione wody i prądu.

Według szacunków ONZ, od początku konfliktu w Syrii zginęło około 9 tysięcy osób, w większości cywilów, w tym kilkaset dzieci. Według danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - śmierć poniosło ponad 11 tysięcy ludzi.

Rzecznik jordańskiego rządu mówi o ponad 78 tysiącach uchodźców. Według danych NGO na terenie Jordanii znajduje się ok. 25-30 tysięcy Syryjczyków, którzy wymagają natychmiastowej pomocy. Większość uchodźców została zarejestrowana w miejscowościach Ramatha, Mafraq, Zarqa. Uchodźcy są podzieleni na dwie kategorie.

Pierwszą grupę stanowią ci, którzy przekroczyli granice legalnie. Drugą grupę stanowią uciekinierzy, którzy przekroczyli granice bez żadnych oficjalnych dokumentów. To przede wszystkim dezerterzy z armii, uczestnicy antyrządowych manifestacji oraz wszyscy ścigani przez syryjski reżim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)