Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS-emeryci-spędzanie czasu

0
Podziel się:

Najpopularniejszy sposób spędzania czasu na emeryturze to oglądanie telewizji, taką odpowiedź wskazało 98 % badanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej. CBOS spytał grupę 1013 osób pobierających świadczenia emerytalne o ich pracę zarobkową oraz sposoby spędzania czasu na emeryturze.

Badani chętnie spotykają się też ze znajomymi lub przyjaciółmi w domu (87 % odpowiedzi), chodzą do kościoła (81%), słuchają radia i muzyki (również 81%). Prawie taka sama grupa, bo 80%, czyta książki, czasopisma i gazety. Emeryci chętnie odwiedzają rodzinę, krewnych poza swoim miejscem zamieszkania (77%) oraz chodzą na spacery i piesze wycieczki (73%). Tylko nieliczni, bo mniej niż co dziesiąty respondent się dokształca, mniej więcej co dwudziesty uczy się języków obcych.
Podejmowane na emeryturze formy aktywności zależne są również od poziomu wykształcenia. Okazuje się, że emeryci lepiej wykształceni częściej angażują się w prace społeczne na rzecz innych ludzi, poświęcają się swojemu hobby, korzystają z komputera i internetu.
Niemal wszyscy, bo 98 % badanych, pobierających świadczenia emerytalne deklaruje, że utrzymują się z emerytury. Ponadto co dziesiąty korzysta z pomocy rodziny, a co czternasty podejmuje prace dorywcze.
Zdecydowana większość badanych emerytów (69%) nie jest już zainteresowana pracą zarobkową. Co piąty z nich chciałby dorabiać, ale nie pozwala im na to stan zdrowia. Pracują na ogół młodsi emeryci; średnia wieku pracujących emerytów wynosi 62 lata, natomiast w grupie niepracujących - 69 lat. Wśród najważniejszych powodów kontynuowania pracy po uzyskaniu prawa do emerytury najczęściej podawano chęć pozostania jak najdłużej aktywnym zawodowo oraz konieczność dorabiania do emerytury.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 14 - 20 czerwca 2012 roku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)