Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS-sondaż-kryzys

0
Podziel się:

Zdecydowana większość Polaków uważa, że kryzys ekonomiczny to problem całej Europy - wynika z sondażu CBOS.

Aż 79 procent badanych zgodziło się z opinią, że kryzys dotyczy całej Europy i będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę polską. W zdecydowanej mniejszości są osoby uważające, iż skala zagrożenia nie jest tak duża: co jedenasty badany (9%) sądzi, że dotyczy ono tylko państw strefy euro, a czterech na stu (4%) - że w zasadzie ogranicza się do Grecji.
Ograniczanie problemu wyłącznie do państw strefy euro jest częstsze wśród osób najmłodszych - mających 18-24 lata (14%). Z kolei opinii o szerszej, ogólnoeuropejskiej skali zagrożenia sprzyja lewicowa orientacja polityczna (90%), lepsze wykształcenie i wyższe dochody.
Powszechnemu poczuciu, że skala zagrożenia będzie duża, towarzyszą obawy zarówno o sytuację Polski, jak i osobistą. Zdecydowana większość respondentów (87%) boi się, że kryzys może mieć negatywne konsekwencje dla naszego kraju, niewiele mniejsza grupa (81%) wyraża obawy o sytuację swoją i rodziny. Obawy w tym względzie wyraża trzy czwarte (74%) osób pozytywnie oceniających swoje warunki materialne i aż 91% z nich niezadowolonych.
Prawie połowa badanych (48%) uznałaby, że kraj dosięgnął kryzys, gdyby musieli ograniczyć wydatki na żywność, bądź gdyby zakłady pracy zaczęły masowo zwalniać swoich pracowników (48%). Więcej niż dwie piąte deklaruje, że znaczącym sygnałem byłyby dla nich opóźnienia w wypłatach comiesięcznych emerytur i rent (43%). Około jednej piątej (22%) za oznakę kryzysu potraktowałoby konieczność ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Tylko nieliczni (15%) za jedną z dwóch najbardziej znamiennych dla kryzysu sytuacji uznaliby ogłoszenie bankructwa przez bank i utratę oszczędności przez jego klientów.
IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)