Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS-sondaż-reforma emerytalna

0
Podziel się:

Polacy są zdecydowanie przeciwni podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku życia. Z badań CBOS wynika, że 91 procent jest przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet, a przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn opowiada się 84 procent Polaków. Przeciwnicy podwyższania wieku emerytalnego zdecydowanie dominują we wszystkich grupach socjodemograficznych.

Zwolennikami rządowej propozycji są najczęściej mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem oraz badani stosunkowo dobrze sytuowani - o miesięcznych dochodach powyżej 1500 złotych. W grupach społeczno-zawodowych podwyższenie wieku emerytalnego obu płci akceptuje przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści.
W elektoratach wszystkich partii politycznych cieszących się największym poparciem społecznym większość stanowią przeciwnicy podwyższania wieku emerytalnego. Stosunkowo najbardziej otwarci na propozycje rządu są sympatycy PO: co czwarty z nich akceptuje podniesienie wieku emerytalnego obu płci, co siódmy zaś sprzeciwia się dłuższej pracy kobiet, ale nie odrzuca możliwości wydłużenia czasu pracy mężczyzn. Więcej niż przeciętnie zwolenników podniesienia wieku emerytalnego obu płci jest wśród zdeklarowanych wyborców Ruchu Palikota. Z kolei sympatycy PSL są szczególnie wyczuleni na kwestię podniesienia wieku emerytalnego kobiet.
Mimo jednoznacznie negatywnego stosunku do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, jego przeciwnicy skłonni byliby poprzeć zmiany, jeśli wprowadzono by rozwiązania dające możliwość bardziej elastycznego określania momentu przejścia na emeryturę. Dwie trzecie przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego (66%) deklaruje, że zgodziłoby się na to, gdyby osoby, które wypracowały dostatecznie wysokie świadczenia emerytalne, mogły przejść na emeryturę wcześniej niż po 67 roku życia. Ponad połowa przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego (51%) zgodziłaby się na to rozwiązanie pod warunkiem, że wprowadzono by możliwość stopniowego ograniczania aktywności zawodowej - na kilka lat przed ukończeniem 67 roku życia można byłoby pracować w mniejszym wymiarze godzin i jednocześnie pobierać część świadczenia emerytalnego.

za komunikatem/iar/moc/magos

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)