Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 13:49

Centrum A. Smitha - wolność gospodarcza - ranking

Polska zajęła 48 miejsce wśród 144 krajów w światowym rankingu wolności gospodarczej. Doroczny raport na podstawie danych z 2010 roku opracowała grupa niezależnych instytutów z 85 państw, wśród których jest polskie Centrum imienia Adama Smitha.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ekspert Centrum Andrzej Kondratowicz z Uczelni Łazarskiego zwraca uwagę, że choć Polska spadła w rankingu z pozycji 42, którą zajęła rok wcześniej, to jednak zakres wolności gospodarczej w kraju powoli się zwiększa. Wciąż jednak sporo jest do zrobienia - zwłaszcza w zakresie zmniejszania biurokracji i obciążeń podatkowych. Polska dobrze wypadła w zakresie tak zwanej jakości pieniądza. Chodzi między innymi o brak nagłych skoków w wysokości inflacji, czy swobodny dostęp do walut obcych.
Inny ekspert Centrum Robert Gwiazdowski zwraca uwagę na spadające od kilku lat w rankingu Stany Zjednoczone, które zajęły pozycję 18. Ekonomista uważa, że drukowanie pieniędzy przez FED, a także nadmierne regulowane gospodarki przez administrację Baracka Obamy spowodują dalszy spadek USA w rankingu.
Andrzej Kondratowicz prognozuje, że w najbliższych latach wolność gospodarcza w Polsce będzie się poprawiała, podczas gdy w sytuacja na świecie lekko się pogorszy.
Najlepiej w rankingu wypadły: Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Najgorzej sytuacja wygląda w krajach afrykańskich, choć ranking zamyka Wenezuela.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz