Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum Sztuki Nowoczesnej - zerwana umowa

0
Podziel się:

Władze Warszawy chcą rozpisać nowy konkurs na projekt Centrum Sztuki Nowoczesnej. Umowa ze szwajcarskim architektem, który dotąd realizował projekt została zerwana. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz poinformował, że miasto żąda od architekta łącznie około 7 milionów złotych z tytułu kar umownych. Sprawa została przez miasto oddana do sądu.

W Centrum Sztuki Nowoczesnej - na Placu Defilad w samym centrum Warszawy - miało się mieścić Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatr Rozmaitości oraz inne obiekty kultury stanowiące reprezentacyjny punkt miasta.
Wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy Jacek Wojciechowicz poinformował, że architekt nie dokończył budowlanej fazy projektu, w wersji możliwej do starań o pozwolenie budowę w w uzgodnionym terminie. Poza tym projekt zawierał rozwiązania sprzeczne z polskim prawem budowlanym, począwszy od braku wymaganych zezwoleń dla budynków średniowysokich, powyżej 25 metrów. Nie były też uwzględnione warunki związane z budową pierwszej i drugiej linii metra, ani nie było opracowanych przyłączy mediów do projektowanego budynku .
Jak powiedział wiceprezydent Warszawy, architekt nie wywiązał się także z aneksu o projekcie Teatru Rozmaitości, który miał się mieścić w budynku Centrum Sztuki Nowoczesnej. Jedna z sal w projekcie Christiana Kereza miała 3 metry wysokości, podczas gdy w uzgodnieniach ustalono, że będzie ona wynosić 6 metrów, a polskie prawo budowlane stanowi, że wysokość takich wnętrz musi wynosić co najmniej 4, 8 metra. Zdaniem przedstawicieli stołecznego ratusza nie było możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę dla projektu z takimi uchybieniami. Stąd - wobec stanowiska architekta, że projektu nie może dokończyć i żąda zwrotu kosztów - miasto podjęło decyzję o wypowiedzeniu umowy i wystąpieniu do sądu o zapłatę kar umownych. Wiceprezydent Wojciechowicz powiedział, że w obecnej sytuacji miasto zamierza ogłosić i rozstrzygnąć kolejny konkurs na Centrum Sztuki Nowoczesnej, nie określono jednak kiedy to nastąpi.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznaje, że jest zmartwiony informacją o zerwaniu przez władze Warszawy umowy z architektem, który wygrał konkurs na projekt budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Minister Kultury podkreśla, że wiedział o wielu kłopotach w trakcie negocjacji i przewidywał, że może nastąpić scenariusz - jak się wyraził - nie najlepszy dla tego przedsięwzięcia. Dodał, że ma nadzieję na pomyślne rozwiązanie i projekt satysfakcjonujący środowisko, które czekało na Muzeum Stuki Nowoczesnej. Minister Kultury powiedział , że możliwe są dwa rozwiązania: albo ogłoszenie nowego konkursu architektonicznego, albo wykupienie projektu Kereza i jego realizację przez krajowych architektów. Minister Zdrojewski zadeklarował nawet gotowość uczestniczenia w negocjacjach na ten temat.
Tymczasowa siedziba dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest już wybrana. Ma to być pawilon handlowy, położony niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, w którym mieścił się do tej pory sklep meblowy "Emilia".Jak powiedział IAR wiceprezydent Wojciechowicz, trwają prace nad wynajęciem lokalu i przystosowaniem go do potrzeb muzeum. .

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)