Chelsea piłkarskim mistrzem Anglii

0

Chelsea Londyn zdobyła czwarty w historii klubu tytuł piłkarskich mistrzów Anglii. W ostatniej kolejce Premier League zespół Carlo Ancelottiego rozgromił Wigan 8:0 i zakończył rozgrywki z punktemrzewagi nad Manchesterem United.

"Czerwone Diabły" pokonały Stoke City 4:0, ale zakończyły sezon na drugim miejscu. Trzecią lokatę obronił Arsenal Londyn, pokonując Fulham 4:0, a czwartym zespołem sezonu jest Tottenham Hotspur, który przegrał 2:4 z Burnley.

Mecz z Wigan potoczył się tak, że kibice Chelsea mogli przez niemal cały mecz świętować mistrzowski tytuł. Korespondencyjny pojedynek z Manchesterem United zakończył się w zasadzie po półgodzinie, kiedy The Blues prowadzili już 2:0, po bramkach Nicolasa Anelki oraz Franka Lamparda z rzutu karnego. Po przerwie gole dołożyli Salomon Kalou, jeszcze raz Anelka, następnie trzykrotnie Didier Drogba, a wynik meczu ustalił Ashley Cole.

Na Old Trafford w Manchesterze gospodarze, którzy przed ostatnia kolejką tracili do Chelsea punkt, także do przerwy prowadzili 2:0, po golach Darrena Fletchera i Ryana Giggsa. Autorem trzeciej bramki, samobójczej, był Danny Higginbotham, a czwartej - Park Ji-Sung.

Wraz z walką o mistrzostwo toczył się pojedynek Didiera Drogby z Waynem Roonyem o tytuł króla strzelców Premier League. Obaj przed ostatnią kolejką mieli na koncie po 26 bramek, a o zwycięstwie reprezentanta Wybrzeża Kości Słoniowej zdecydowały trzy bramki strzelone Wigan.

Chelsea poprzednio zdobywała mistrzowski tytuł w 1955, a także 2005 i 2006 roku.

W Lidze Mistrzów, obok Chelsea, zagrają Manchester United i Arsenal, a w eliminacjach - Tottenham. W Lidze Europejskiej będą występować gracze Manchesteru City, Aston Villi i Liverpoolu. Premier League opuszczają: Portsmouth, Burnley i Hull City.