Notowania

gaz
14.12.2009 09:26

Chińczycy kupią turkmeński gaz

Na granicy turkmeńsko-uzbeckiej otwarto odcinek rurociągu, którym gaz z Turkmenistanu popłynie do Chin. W uroczystym otwarciu wzieli udział oprócz przywódców Chin i Turkmenistanu także liderzy Uzbekistanu i Kazachstanu, przez które będzie biegł gazociąg. Inwestycja ma przełamać rosyjski monopol na dostawy gazu ze środkowej Azji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwszy odcinek ma długość ponad 1800 kilometrów, cały gazociąg będzie mierzył 7 tysięcy kilometrów. Zgodnie z planami, rurociąg będzie rocznie transportował 40 miliardów metrów sześciennych surowca. Budowa pierwszego odcinka trwała dwa lata i kosztowała 6,7 miliardów dolarów. Cała inwestycja ma zostać zakończona do 2013 roku. Budowę finansuje niemal w całości państwowy Chiński Bank Rozwoju.

Turkmenistan produkuje co roku około 70 miliardów metrów sześciennych gazu. Jednocześnie z budową rurociągu do Chin, Turkmenistan finalizuje konstrukcję nitki do Iranu. Wyraża też zainteresowanie wsparciem realizacji projektu Nabucco, który ma połączyć złoża gazu z regionu Morza Kaspijskiego z odbiorcami w Unii Europejskiej, z pominięciem Rosji. Głównym założeniem projektantów jest uniezależnienie krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej od dostaw rosyjskiego gazu.

Tagi: gaz, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz