Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny - Polska - Gloria Artis

0
Podziel się

Wybitny chiński pianista Li Yundiotrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego srebrny medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Uroczystość, po której Li Yundi wystąpił z recitalem fortepianowym, odbyła się w pekińskim Teatrze Reignwood. Gościem honorowym był na niej przebywający z wizytą w Chinach przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

bEhAuPnp

Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Chopinowskiego w Chinach. Li Yundi jest laureatem I nagrody XIV Konkursu Fortepianowego imienia Fryderyka Chopina. Jest także członkiem chińskiego honorowego Komitetu Obchodów 200 rocznicy urodzin Chopina.

Na uroczystości wręczenia medalu Gloria Artis obecni byli także wiceminister spraw zagranicznych Chin do spraw europejskich Fu Ying oraz przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Mediów Iwona Śledzińska-Katarasińska. We foyer teatru ambasada RP w Pekinie przygotowała wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi, na której znalazły się między innymi kopie listów kompozytora.

W polskiej placówce dyplomatycznej w stolicy Chin srebrne medale Gloria Artis wręczono także dwóm chińskim polonistom: Lin Hongliang oraz Liang Quanbing. Odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali Wu Lan, która ostatnio przetłumaczyła na język chiński "Podróże z Herodotem" RyszardaKapuścińskiego oraz dziekan Katedry Polonistyki na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych Zhao Gang.

bEhAuPnS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)