Notowania

polska
27.11.2008 11:03

Chiny przeciwko spotkaniom polskich władz z Dalajlamą

Chiny sprzeciwiają się jakimkolwiek spotkaniom przedstawicieli polskich władz z Dalajlamą podczas jego wizyty w Polsce - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang. Zaapelował też do Warszawy o powstrzymanie się od kontaktów z duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dalajlama w grudniu ma odwiedzić Czechy, Belgię i Polskę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z tego powodu władze w Pekinie odwołały planowany na 1 grudnia szczyt Chiny - Unia Europejska. Chiński premier Wen Jiabaomiał spotkać się w Lyonie z prezydentem Sarkozym, który przewodniczy pracom Unii Europejskiej w tym półroczu. Pekin zrezygnował jednak z tych rozmów na wieść o planowanym spotkaniu w Warszawie Sarkozyego z Dalajlamą tydzień później. Zdaniem przedstawiciela chińskiego MSZ, podczas pobytu w Polsce przywódca Tybetańczyków będzie "prowadzić działania godzące w integralność Chin".

Chiński resort dyplomacji poinformował, że rozmowy dotyczące daty kolejnego szczytu zostaną wznowione, kiedy francuska prezydencja zapewni "odpowiednią atmosferę" do spotkania przywódców Chin i Unii.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz