Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny skrytykowały Koreę Północną za test nuklearny

0
Podziel się:

Chińskie władze skrytykowały Koreę Północną za przeprowadzenie testu nuklearnego. Jednocześnie Pekin zaapelowały do Phenianiu o to, aby nie pogarszał sytuacji. Chiny domagają się też powrotu przedstawicieli Korei Północnej do stołu rokowań sześciostronnych.  

W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej chińskie MSZ wyraziło "stanowczy sprzeciw" wobec przeprowadzenia przez Koreę Północną próby jądrowej. Pekin zażądał, aby Phenian zrealizował swe wcześniejsze obietnice dotyczące denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Jednocześnie Chiny zaapelowały do pozostałych państw o zachowanie spokoju i podejmowanie działań adekwatnych do sytuacji.

Komentatorzy zwracają uwagę, że mające status stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny, mogą skorzystać z prawa weta, jeśli pozostali członkowie Rady zechcą zaostrzyć sankcje wobec Korei Półnconej. W 2006 roku Chiny potępiły pierwszą północno-koreańską próbę jądrową.

Pekin jest największym sprzymierzeńcem władz w Phenianie - zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i gospodarczej. W opinii ekspertów, chińskie władze podejmą działania zmierzające do wznowienia rokowań sześciostronnych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)