Notowania

chiny
14.03.2010 08:54

Chiny twarde w sprawie emisji CO2

Premier Chin broni stanowiska swego rządu w sprawie walki ze zmianami klimatu. Podczas sesji parlamentartnej Wen Jiabao ostro skrytykował tych, którzy zarzucają Pekinowi zbyt słabe działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier odnosił się przede wszystkim do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze. Został wtedy oskarżony o to, że celowo nie przyszedł na kluczowe spotkanie światowych liderów, w tym prezydenta Obamy. Wen Jiabao stwierdził dziś, że na to spokanie nie został nawet zaproszony. I choć to Chiny były obwiniane za słaby wynik szczytu, Wen Jiabao podkreśla, że jego sumienie jest czyste.

Krytycy zwracali także uwagę, że na formalne przyłączenie się Chin do wynegocjowanego w grudniu Porozumienia z Kopenhagi trzeba było czekać prawie trzy miesiące. Zdaniem obserwatorów postawa premiera oznacza, że Chiny - największy emitent CO2 na świecie - będą prowadzić bardzo twarde negocjcacje, zwłaszcza że zmiejszanie emisji wiąże się ze spowolnieniem gospodarczym. Kolejny globalny szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się pod koniec roku w Meksyku.

Tagi: chiny, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz