Notowania

sudan
24.04.2012 11:59

Chiny wesprą Sudan Południowy? Na razie jest dystans

Prezydent Sudanu Południowego zabiega w Chinach o inwestycje i wsparcie w zaostrzającym się konflikcie z Sudanem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

*Prezydent Sudanu Południowego zabiega w Chinach o inwestycje i wsparcie w zaostrzającym się konflikcie z Sudanem. Pekin tymczasem stara się nie faworyzować żadnego z państw. *

[na zdjęciu: prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir]

Sudan i Sudan Południowy znalazły się na krawędzi wojny. Obydwa państwa toczą spór o przebieg granic, który w szczególności dotyczy bogatego w ropę regionu Heglilg. Dziś prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir spotkał się w Pekinie z prezydentem Chin Hu Jintao.

Młode państwo chce przyciągnąć do siebie chińskie inwestycje, w zamian oferując coraz bardziej potrzebne chińskiej gospodarce surowce energetyczne. Jednakże władze w Pekinie starają się nie naruszyć długoletniej przyjaźni z Sudanem.

To pierwsza podróż przywódcy Sudanu Południowego do Chin. Na jutro zaplanowano spotkanie Salvy Kiira z wicepremierem Chin Li Keqiangiem. Chiny starają się na razie dystansować wobec narastającego konfliktu na granicy sudańskiej.

W niedzielę Financial Times zacytował wypowiedź głównego negocjatora ze strony Sudanu Południowego, według którego prezydent Kiir zabiega u chińskich władz o wsparcie projektu naftociągu omijającego terytorium Sudanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbombardowali miasto. Zginął chłopiec Dwa sudańskie myśliwce zrzuciły trzy bomby, które spadły na rynek oraz w pobliżu mostu łączącego Bentiu z miastem Rubkona.
400 osób zabitych w walkach o strefę naftową Podczas 10-dniowego okupowania Heglig armia południowosudańska informowała o stracie 19 swoich żołnierzy i o zabiciu 240 żołnierzy Sudanu.
Tagi: sudan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz