Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny wspierają plan w sprawie Syrii

0
Podziel się
bErRlMOd

Amerykańsko- rosyjskie porozumienie w sprawie Syrii , zyskało poparcie Chin, jednego z kluczowych członków Rady Bezpieczeństwa.
Strona chińska wita porozumienie z zadowoleniem, bo pozwoli ono na zmniejszenie napięcia w stosunkach z Syrią, oświadczył w Pekinie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem.
Jak podkreślają agencje, Rosja i Chiny konsekwentnie blokowały wszelkie rezolucje wymierzone w syryjskie władze. Rosyjski minister spraw zagranicznych ma we wtorek prowadzić rozmowy z szefem francuskiej dyplomacji w sprawie dalszych decyzji 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa.
Syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku. Zakłada to porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone i Rosję w Genewie. Odrzuca je syryjska opozycja.
Zgodnie z planem, uzgodnionym przez szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa, reżim Asada ma w ciągu tygodnia przedstawić spis swego arsenału chemicznego. Do listopada w Syrii mają pojawić się inspektorzy ONZ. Władze w Damaszku mają dać "natychmiastowy i nieskrępowany" dostęp do wszystkich miejsc, które inspektorzy będa chcieli zbadać pod kątem obecności broni chemicznej. Najpóźniej do połowy 2014 roku broń ta ma być całkowicie wyeliminowana.

IAR

bErRlMOG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)