Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chwedoruk - sondaż

0
Podziel się

Wzrost sondażowych notowań Platformy Obywatelskiej wynika z częstszego pojawiania się przedstawicieli tej partii w mediach w związku z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego - uważa Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

bEgfdBaZ

Z sondażu "Homo Homini" dla Polskiego Radia wynika, że PO mogłaby obecnie liczyć na 43,3 procent głosów, a PiS 31,8 procent.

Rafał Chwedoruk powiedział IAR, że dla potencjalnych wyborców PO duże znaczenie ma to, czy politycy tej partii są obecni w popularnych mediach. Politolog zwrócił uwagę, że zwolennicy PO są mniej związani emocjonalnie i ideowo z kandydatem swojej partii, niż wyborcy PiS i SLD. Jego zdaniem, w elektoracie PO jest też więcej osób niezdecydowanych.

Politolog dodał, że Prawo i Sprawiedliwość jest identyfikowane głównie przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, który obecnie jest mniej obecny w mediach. Zdaniem Chwedoruka, w związku z tym trudno się spodziewać, by w najbliższym czasie notowania PiS zmieniły się.

bEgfdBbb

Politolog jest przekonany, że o wyniku wyborów przesądzi frekwencja. Jego zdaniem, obecnie trudno sobie wyobrazić, by wyborcy PO zaczęli popierać inne ugrupowania. Rafał Chwedoruk uważa, że konflikt między żelaznym elektoratem PO i PiS jest poważniejszy niż spór między politykami tych partii. Według rozmówcy IAR, politycy PO i PiS, kreując konfilkt między sobą, obnażyli linie podziału, tkwiące głęboko w społeczeństwie.

W sondażu na trzecim miejscu znalazł się SLD z poparciem 9,6 procent, a na kolejnych miejscach PSL (5,2%), Stronnictwo Demokratyczne (1,3%), Prawica Rzeczpospolitej (1,1%), Unia Polityki Realnej (0,3%), Samoobrona (0,3%) i Polska Plus (0,3%). Z kolei Socjaldemokracja Polska oraz demokraci.pl nie zostali w sondażu wskazani przez żadnego respondenta. 6,7 procent ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

57,3 procent ankietowanych zadeklarowało, że poszłoby do wyborów, gdyby odbywały się one dzisiaj.

Sondaż został przeprowadzony 28 maja przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1072 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

bEgfdBbh

Polskie Radio wybrało Instytut Badania Opinii "Homo Homini" do przeprowadzenia sondaży prezydenckich. Instytut ten w ostatnich wyborach w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego uzyskał wyniki sondaży najbardziej zbliżone do faktycznych wyników głosowania.

bEgfdBbC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)