Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cmentarze - kwesty

0
Podziel się:

Z okazji świątecznego weekendu, w wielu miejscach kraju prowadzone są kwesty na rzecz remontu zabytkowych cmentarzy. Uczniowie, studenci oraz osoby publiczne kwestują między innymi na warszawskich Powązkach, na Starym Cmentarzu w Rzeszowie, na nekropoliach w Ełku czy na lubelskich cmentarzu przy ulicy Lipowej.

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, kwestuje na ełckich cmentarzach już po raz 19-ty. Członkowie Towarzystwa co roku zbierają pieniądze na rzecz nekropolii na Litwie. Za zebrane do tej pory datki przeprowadzono m.in. renowację grobów legionistów oraz nauczycielek tajnych kompletów na Wileńszczyźnie. Odnowiono również grób rodziny Widackich. Franciszka Widacka była matką Elizy Orzeszkowej. Za datki zebrane w tym roku zostanie ufundowana tablica pamiątkowa, która stanie przy krypcie marszałka Piłsudskiego na Wawelu.
Od rana kwesta trwa też na cmentarzu powązkowskim. Zbierane są tam pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki Nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski powiedział, że w tym roku z puszkami zobaczymy prawie 250 aktorów, piosenkarzy i innych osób życia publicznego. Wśród nich są nie tylko przyjaciele Jerzego Waldorfa, którzy rozpoczynali z nim akcję zbierania pieniędzy 35 lat temu. Z roku na rok przybywa również artystów z młodego pokolenia.
W zeszłym roku Komitetowi udało się zebrać 197 tysięcy złotych, za co odnowiono 17 nagrobków. Jerzy Kisielewski powiedział, że koszt takiej renowacji może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Po tegorocznej kweście komitet chciałby odremontować co najmniej 16 nagrobków.
W Chełmie odbywa się kwesta na rzecz ratowania najcenniejszych nagrobków cmentarza przy ulicy Lwowskiej. Datki zbierają nauczyciele, ludzie kultury, naukowcy i młodzież. Cmentarz, który powstał na początku XIX wieku jest wyjątkowy - uważa kwestujący chełmski historyk i regionalista Zbigniew Lubaszewski. Pochowani są na nim przedstawiciele chełmskiej inteligencji i ziemiaństwa.
Do 17-tej potrwa kwesta na rzecz renowacji zabytkowych pomników na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Od rana nekropolię przy ul. Targowej odwiedzają tłumy mieszkańców stolicy Podkarpacia. Wiesław Walat ze Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie podkreśla, że Ci, którzy wspierają kwestę, są bardzo szczodrzy. Kwesta na rzecz Starego Cmentarza w Rzeszowie prowadzona jest przy Targowej a także na cmentarzach na Pobitnem i Wilkowyi.
Towarzystwo Miłośników Lwowa zbiera w Bytomiu pieniądze na remont zapomnianych nekropolii, za wschodnimi granicami Polski. Wiele mogił wymaga tam natychmiastowego remontu - mówi Danuta Skalska - jedna z inicjatorek kwesty. Jak podkreśla, wiele grobów jest w bardzo złym stanie. Co roku Towarzystwu udaje się uzbierać kilkanaście tysięcy złotych. W sumie Kresowianie przekazali już ponad 70 tysięcy złotych na odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa.
Na lubelskich cmentarzach prowadzona jest zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytków najstarszej miejskiej nekropolii przy ul Lipowej prowadzona jest już drugi dzień. W sobotę na cmentarne alejki ruszyło z puszkami ponad 80 osób. Dziś kwestować będzie kwestować blisko 160 mieszkańców. To już 24 już zbiórka pieniędzy, jej niekwestionowanym weteranem jest aktor Piotr Wysocki, który wspierał akcję około 20 razy. Henryka Strojnowska wicewojewoda lubelski zaznacza, że do tej pory nie było zbyt wielu odwiedzających, jednak jutro przyjedzie na groby bliskich więcej osób.
Zbiórki będą prowadzone także jutro.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)